Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) patriaca pod rezort pôdohospodárstva na ne vo dvoch výzvach vyčlenila 16 miliónov eur a od obcí nechcela žiadne spolufinancovanie. Výsledok? Obce prepadli márnotratnosti a vôbec ich netrápila mizerná úroveň súťaží. Ak sa aj do tendrov zapojilo viac uchádzačov, v mnohých prípadoch sa zdá, že súťaž len predstierali.

Iba pre Galanťanov

Ako predstierané súťaže sa javia tie, ktoré vlani organizoval poradca pre verejné obstarávanie Ladislav Bús. Priamo jemu zverila svoje eurofondové súťaže zhruba tridsiatka starostov. Ďalších dvadsať podpísalo zmluvu s jeho manželkou Agnesou. Zatiaľ všetky, ktoré TREND našiel vo vestníku verejného obstarávania, vyhráva spoločnosť Maxnetwork z Veľkých Úľan pri Galante.

Okrem Maxnetworku sa súťaží zúčastňovali ešte dvaja uchádzači: eseročka Janus Team a živnostník Nikolas Duba. N. Duba aj majiteľ Janus Teamu Tomáš Szabó podľa informácií TRENDU v minulosti pracovali pre Maxnetwork. N. Duba to aj potvrdil. Všetci uchádzači aj Búsovci žijú a pôsobia na vidieku pri Galante v okruhu približne 20 kilometrov. Maxnetwork a Janus Team dokonca v susedných obciach. Do veľkých eurofondových súťaží púšťali Búsovci len toto trio. Len čo sa do súťaže prihlásil niekto štvrtý, vylúčili ho.

Dalo by sa tomu rozumieť, keby šlo o lokálny biznis. Fungovanie lokálnej konkurencie na lokálnom trhu by pôsobilo dôveryhodne. Lenže traja známi sa púšťajú do súťaží po celej krajine. A idú vždy do rovnakých tendrov. Tam, kde je Maxnetwork, idú vo väčšine prípadov ďalší dvaja, alebo aspoň jeden z nich. Tam, kde Maxnetwork nejde, nejdú ani oni.

TREND celkovo analyzoval bezmála dve stovky vlaňajších zákaziek na kamerové systémy. Okrem 50 súťaží manželov Búsovcov vyhral Maxnetwork ešte ďalších zhruba dvadsať. Tie síce organizovali iné agentúry, no ako autor súťažných podkladov sa tiež uvádza L. Bús. Podobne ako on, aj ostatné agentúry zo súťaží okrem galantského tria vylúčili všetkých ostatných súťažiacich.

Ťažko sa dá vysvetliť aj to, že druhá najnižšia cena bola od ceny Maxnetworku vždy tesne blízko, no nikdy ju nepodliezla. Vo väčšine Búsových súťaží bol rozdiel do jedného percenta, v ojedinelých prípadoch dve alebo tri percentá. Napriek tomu Janus Team ani Nikolas Duba nevyhrali ani jednu z týchto súťaží.

Verejné súťaže na dedinách sa zvrhli na divadlo

Zdroj: Maňo Štrauch

Veľkorysé riešenia

Celkovo sa súťažné podklady L. Búsa využili v zákazkách najmenej 70 obcí, pričom 60 z nich sa skončilo podpisom zmluvy s Maxnetworkom. „Vyhrali sme všetky predmetné súťaže s najnižšou cenou a splnili sme všetky zákonom stanovené podmienky hospodárskej súťaže,“ tvrdí majiteľ Maxnetworku Zoltán Tóth. Aj N. Duba odmieta, že by s konkurenciou koordinovali svoje ponuky.

Maxnetwork má podľa Z. Tótha dostatok vysoko kvalifikovaných zamestnancov, aby dokázal zvládnuť väčšie projekty a konkurovať tak ostatným etablovaným spoločnostiam. Skutočnosť, že niekto pôsobí v susednej obci podľa neho nemožno vnímať ako dôkaz nekalej spolupráce. L. Bús na mailové otázky TRENDU neodpovedal, cez telefón sa však vyjadril, že tendre prebehli v súlade so zákonom.

Podľa Z. Tótha dodali všetky kamerové systémy načas a obce sú s nimi spokojné. Výpovede oslovených starostov to potvrdzujú. Po inštalácii kamerových systémov zaznamenali pokles vandalizmu a keď sa stane trestný čin alebo autonehoda, kamery pomáhajú polícii objasniť ich. Oproti minulým rokom si obce kupujú veľkorysé technologické riešenia. Umožní im napríklad rozoznať poznávaciu značku auta, či tváre v tme.

Systémy, ktoré si kupovali predtým z dotácií ministerstva vnútra, takéto precízne podľa starostov neboli. Rezort na ne prispieval od dvoch do desaťtisíc eur. Pri eurofondoch PPA stanovila v poslednej 10-miliónovej výzve na každý projekt rozpätie 10- až 100-tisíc eur a v predchádzajúcej šesťmiliónovej 10- až 200-tisíc eur.

Lebo málo času

Ak sa v prípade Maxnetworku a L. Búsa javí aspoň ilúzia hospodárskej súťaže, v iných to nevidieť vôbec. Ako sa to stalo v prípade Slovanetu, ktorý vlani vyhral najviac kamerových zákaziek. TREND mu ich vo vestníku verejného obstarávania narátal vyše osemdesiat. Takmer v žiadnej z nich nemal reálneho konkurenta. Ak sa aj niekto prihlásil, vylúčili ho.

„To, že sme v mnohých súťažiach uspeli, nás teší, ale ani neprekvapuje s ohľadom na to, aké úsilie bolo pre to potrebné a z našej strany aj vynaložené,“ uviedol pre TREND hovorca Slovanetu Roman Greguš. Otázku, prečo sa do súťaží neprebojovalo viac firiem, treba podľa neho

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa