Ešte pred niekoľkými rokmi vyzerali dvory medzi panelákmi často dosť depresívne. Dominoval im zanedbaný trávnik, staré zhrdzavené preliezačky či polorozpadnuté lavičky. Dnes sa verejný priestor medzi bytovými domami výrazne mení. Pribúdajú tematické detské ihriská, dizajnový mobiliár, ale aj crossfitové náradie, na ktorom sa dá zacvičiť.

V niektorých projektoch developeri myslia aj na vytváranie komunity – či už kútikom s grilovaním, alebo spoločnými záhradkami či vyvýšenými záhonmi.

Ožívajú aj zanedbané vnútrobloky v centrách miest. Tie boli kedysi tmavé a nevľúdne. Dnes tam pribúda mobilná zeleň aj oddychové zóny. Na vnútrobloky myslia aj stavebníci a architekti. V nových bytových projektoch sa stávajú zaujímavým priestorom, ktorý nielenže dostáva vlastnú tvár, ale dotvára charakter celej štvrte.

Architekt Igor Marko
Neprehliadnite

Kvalitné územie dokáže stmeliť aj rôznorodú architektúru. Riešenia sa rodia v dialógu

Ideálny priestor je zmiešaný

Ideálny verejný priestor je taký, kde sa ľudia cítia príjemne. Majú si kde sadnúť či už na lavičku, alebo schody, aktívne si zašportovať alebo stráviť čas s deťmi. Najlepšie, ak tam je aj zeleň, ktorá prostredie spríjemní a ochladí.

Verejný priestor by mal byť vhodný nielen pre deti, ale aj dospelých či starších ľudí. Mal by mať zmiešané funkcie aj prvky oddychu. Podľa odborníkov sú dôležité prvky, ktoré spájajú celú komunitu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa