ŽIVNOSTNÍCI A SZČO:

Živnostníci opäť od januára platia vyššie odvody. Zdravotnej a Sociálnej poisťovni budú musieť každý mesiac poslať minimálne 215 eur, o takmer sedem eur viac ako vlani, a to aj keď sa im nijako nezmenili príjmy.

Profit z paušálu

Vyššie odvody však vyváži profit z paušálnych výdavkov. Po mnohých rokoch to budú mať živnostníci pri daňovej optimalizácii oveľa jednoduchšie. Za minulý rok si budú môcť v daňovom priznaní v marci odpočítať v paušálnych výdavkoch až 60 percent, najviac 20-tisíc eur. Vďaka tomu výrazne ušetria na dani. Ešte vlani si mohli odpočítať len 40 percent z príjmov, maximálne 5 040 eur. Ďalšou príjemnou novinkou je to, že aj keď si pozastavia živnosť, môžu si účtovať paušálne výdavky nekrátené podľa počtu mesiacov, teda celých 20-tisíc eur.

Zmena v paušálnych výdavkoch pre živnostníkov znamená, že na daniach výrazne ušetria aj bez toho, aby sa snažili dať do nákladov aj také výdavky, ktoré s ich podnikaním súvisia len okrajovo. Napríklad úspora na daniach a odvodoch pri ročnom príjme z podnikania 25-tisíc eur presiahne štyritisíc eur a kto má hrubý príjem 35-tisíc eur, ušetrí vyše 6 700 eur.

Skutočné výdavky sa po novom oplatia len tým živnostníkom, ktorých reálne náklady na podnikanie sú vyššie ako 60 percent z príjmov alebo im nepostačuje limit 20-tisíc eur. Ide predovšetkým o SZČO, ktorých príjem je výrazne vyšší ako 33 333 eur. Pri takomto a vyššom zárobku si totiž podnikatelia môžu odpočítať vždy už len 20-tisíc eur.

To, že živnostník vlani využil paušálne výdavky, neznamená, že do daňového priznania za tento rok nemôže zahrnúť skutočné výdavky. Daňový poradca Matúš Kuchyňa upozorňuje, že pri prechode na paušálne výdavky treba zvážiť aj napríklad otázku povinnej DPH registrácie, keďže podnikatelia registrovaní na DPH nemajú možnosť využiť paušálne výdavky a časovú či finančnú náročnosť spracovania účtovnej agendy. „V niektorých prípadoch môžu byť paušálne výdavky daňovo menej výhodné, no tá úspora času a nákladov na vedenie účtovníctva stojí za to.“

Aj reálne výdavky ušetria

Živnostník môže ušetriť na dani, aj keď si účtuje skutočné výdavky.

„Môže si kúpiť hmotný majetok do 1 700 eur, napríklad počítač a jeho obstarávaciu cenu môže započítať do nákladov celú. Ak by počítač stál vyše 1 700 eur, do daňových výdavkov si môže premietnuť len alikvotnú časť daňových odpisov. Ak by si podnikateľ kúpil softvér do 2 400 eur, keďže ide o nehmotný majetok, môže si ho dať celý do nákladov,“ radí daňový poradca Peter Huba.

Ak živnostníkovi hrozí vysoká daň, môže si odložiť daňové priznanie a tým aj zaplatenie dane. Pre živnostníkov je podľa P. Hubu výhodné predĺžiť si termín priznania aj v prípade, ak by mali začať platiť povinné sociálne odvody. Prípadne ak by sa výška ich sociálnych odvodov zvýšila. Pri odloženom termíne na podanie daňového priznania na daň z príjmov platí SZČO až do októbra poistné na sociálne poistenie v pôvodnej sume ako počas prvého polroka, respektíve neplatí, ak túto povinnosť nemala.

Nový formulár

Do konca marca to treba písomne oznámiť daňovému úradu, pričom podanie daňového priznania sa môže predĺžiť maximálne o tri mesiace. Ak má živnostník aj príjmy zo zahraničia, termín si môže predĺžiť až o šesť mesiacov.

Marcela Bošková zo Slovenskej komory daňových poradcov v tejto súvislosti upozorňuje na zmenu od januára.

„Odklad daňového priznania o tri či šesť mesiacov sa doteraz dal urobiť obyčajným listom zaslaným na daňový úrad. Keďže nebola jednotná forma, oznámenia vyzerali rôzne a daňové úrady ich nemohli automatizovane spracúvať. Pre zjednodušenie bude už povinný nový formulár na predĺženie lehoty na podanie daňového priznania. Ten sa musí využiť už pri podávaní najbližších daňových priznaní.“

Elektronická komunikácia

Živnostníci a slobodné povolania budú povinní po 1. júli podať daňové priznanie elektronicky. Dane za rok 2017 budú môcť priznať tak ako doteraz – klasicky, na papierových tlačivách. Pokiaľ by mali príjmy zo zahraničia a požiadali o odklad s podaním daňového priznania až po tomto termíne, budú musieť daňové priznanie podať elektronicky.


FIRMY:

Pre firmy je 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa