„Z pohľadu efektivity nemá význam vyrábať na dvoch miestach,“ hovorí konateľ UMC /Slovakia/ Aslan Khabliev. V produkcii televízorov firma pokračuje v meste Toruň na severe Poľska. Firma tam vlani kúpila fabriku aj s licenciou na výrobu spotrebnej elektroniky od japonského Sharpu, ktorému sa biznis na európskom trhu nedaril a podnik bol v strate.

Poľský závod v súčasnosti vyrába až deväťtisíc LCD televízorov denne, v Novom Meste nad Váhom ostáva holding, obchodná a servisná časť biznisu a tiež celý manažment.

Biznis s televízormi

Universal Media Corporation /Slovakia/ založili Vladislav a Aslan Khablievovci z ruského Osetska v roku 2003. Firma začínala s výrobou CD a DVD nosičov, kríza odvetvia však časom prinútila Khablievovcov zmeniť výrobný program. Z troch až ôsmich liniek závodu (podľa sezóny a dopytu) začali schádzať nízkonákladové LCD televízory pre retailové reťazce ako Tesco, Kaufland či nemecký koncern Otto.

Firma sa zamerala na televízory s malou uhlopriečkou do kuchýň, spální či detských izieb. Časom sa jej podarilo získať zhruba osempercentný podiel na európskom trhu v kategórii televízorov s uhlopriečkou do 66 centimetrov.

V roku 2010 kúpili Khablievovci licenciu na produkciu televízorov pod prémiovou nemeckou značkou Blaupunkt. Tá dnes predstavuje tri štvrtiny produkcie firmy. Montovala sa aj na Slovensku, od marca 2015 už firma vyrába výhradne v Toruni.

Ostane predaj

„Na Slovensku ostal manažment, ktorý bude riadiť pobočky v Európe, Číne, fabriku v Poľsku a tiež nákup, predaj, inžiniering, vývoj a riadenie holdingu,“ hovorí A. Khabliev. Úplný odchod zo Slovenska odmieta.

„Ja ani otec neplánujeme žiť v Toruni, chceme tu ostať,“ vysvetľuje A. Khabliev výbornou slovenčinou. Jeho otec Vladislav buduje v súčasnosti pri Topoľčanoch agropotravinársky komplex na výrobu oleja, múky či vína. Podnikanie v oblasti elektrotechniky prenechal synovi Aslanovi.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa