September dokáže byť v Bonne, kúpeľnom a univerzitnom meste na brehu Rýna, veľmi krásny. V neďalekých vinárskych mestách dozrievajú odrody tých najlepších nemeckých vín, lesy romantického Porýnia sa začínajú farbiť jeseňou.

Na snímke Angela Merkelová a Robert Fico
Neprehliadnite

Angela Merkelová a slovenskí politici: Pozrite sa, s ktorými z nich sa za 16 rokov stretla

Taký bol aj v roku 1998, keď tam svoju poslednú veľkú politickú bitku zvádzal veľký nemecký kancelár Helmut Kohl. Kancelár zjednotiteľ. Podarilo sa mu kresťanskú a sociálnu demokraciu (CDU/CSU) vytiahnuť takmer na 37 percent hlasov. Ale sociálni demokrati dostali vyše 44 percent a bolo vymaľované. Končila sa jedna veľká éra.

Bonn v decembri 1998 prestával byť „sídlom nemeckej vlády“, kancelár sa od Rýna sťahoval k Spréve. „Nad Bonnom zvonia zvony,“ písal som v tom čase. A mal som vtedy pocit niečoho veľkého, mimoriadneho.

Náhradník sa dlho neohreje

Je september 2021. Končí sa ďalšia veľká éra. V centrále CDU, Dome Konrada Adenauera, pomenovanom po prvom veľkom kresťanskodemokratickom kancelárovi povojnového Nemecka, je obrovská fotka, na ktorej je spolu s Adenauerom, Kohlom a Merkelovou kancelársky kandidát týchto volieb Oskar Laschet.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa