Kávovary s prívlastkom superautomatické alebo plnoautomatické sú v prvom rade rýchle a pohodlné. Netreba ich čistiť po každom použití, netreba sa zaoberať správnou dĺžkou mletia na mlynčeku, dávkovaním do páky ani zložitou manipuláciou.

Nemusíte mať nijaké špeciálne znalosti o tom, ako sa pracuje s mliečnou dýzou, a keď príde návšteva, môžete sa tváriť ako barista, ktorý podáva šesť druhov kávy. Prístroje sa zároveň ľahko čistia – namiesto zdĺhavého umývania opäť len stlačíte gombík a raz za čas vysypete odpadovú misku.


Háčik je v tom, že superautomatické kávovary sú oproti poloautomatickým pákovým strojom niekoľkonásobne drahšie. Aj keď ste fajnšmeker a cena vám neprekáža alebo sa na prístroj pozbiera celá kancelária, stále chcete za svoje peniaze dostať čo najviac. Preto sme sa v TRENDE pozreli bližšie na štyri kávovary z tejto rodiny a otestovali ich za vás.


Čo sme hodnotili


Do úvahy sme brali jednoduchosť obsluhy, veľkosť prístroja, hluk, výslednú chuť kávy, pri mliečnych nápojoch množstvo a konzistenciu mliečnej peny, koľko stupňov mletia má mlynček na kávu aj aký druh mlynčeka kávovar obsahuje a prípadné doplnky.


Pri kávovaroch musíte rátať s určitým hlukom, aký by pri zalievaní instantnej kávy alebo použití alternatívnych metód ako chemex alebo moka určite nehrozil. Počuť ich pri čistení systému aj pri mletí kávy. V zavretej kuchyni by však mali byť zvuky znesiteľné.


Čo sa týka obsluhy, brali sme do úvahy aj také detaily ako prístupnosť zásobníka na vodu a jeho veľkosť, prístupnosť zberných misiek na odpad a intuitívnosť ovládania. 


Prvé zapojenie kávovarov do prevádzky nebolo vždy najjednoduchšie a ocenili sme, keď výrobca dodal obrázkový návod s presným postupom.


Za veľa peňazí ešte viac muziky. Domáca káva ako od baristu

Zdroj: Shutterstock.com

V súhrnnej tabuľke uvádzame rozmery kávovarov. Je dobré premyslieť si, koľko priestoru na kuchynskej linke ste ochotní obetovať. Malé kávovary sú síce ľahké a nenáročné na uskladnenie, no do väčších netreba tak často dopĺňať vodu či zrnkovú kávu a spravidla majú aj ohrievače na šálky.

Aby bol chuťový test nápoja čo najobjektívnejší, do všetkých

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa