Väčšina komentárorov sa zhodla, že R. Kaliňák stráca akékoľvek zábrany a všetkým sa nám smeje do tváre. R. Kaliňák si však uvedomuje, že ešte na tom nie je tak dobre, aby si mohol dovoliť spupnosť len pre vlastné potešenie. Svojimi výrokmi síce provokoval, ale nie úmyselne. Jednoducho podľahol eufórii z toho, ako sa v poslednom čase veci vyvíjajú v jeho prospech.

Kaliňák ako Hudek

Pripomenul tak iného ministra vnútra, ktorý pred dvadsiatimi rokmi v podobnej situácii telefonoval s vtedajším šéfom tajnej služby, aby mu oznámil, že vďaka odvolaniu vyšetrovateľa z prípadu, ktorý sa ich osobne týkal, im v najbližšom čase nič nehrozí: „Ja si myslím, že teraz sa to dobre vyvíja,“ povedal Ľudovít Hudek a Ivan Lexa mu dal za pravdu: „Kurva, aj ja mám lepšiu náladu.“

Aj dnešný minister vnútra má dôvod sa domnievať, že vďaka jemu podriadeným zložkám sa veci vyvíjajú dobre. A tak vyhlasuje, že „premietať novinové články do reality je obrovskou chybou, pretože sú nepravdivé, čo potvrdilo viacero káuz“. Stojí za to pozrieť sa bližšie, čo a ako sa vlastne v poslednom čase „potvrdilo“.

Keď v januári minulého roku týždenník TREND zverejnil článok Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH, poslanec Ondrej Dostál (kandidoval za SaS) na jeho základe podal trestné oznámenie, že ministri R. Kaliňák, Ján Počiatek, štátny tajomník Jozef Buček a regionálny šéf Smeru-SD Stanislav Kubánek sú podozriví z účasti na podvode s vratkami DPH.

Článok TRENDU vychádzal z výpovedí Milana Chovanca, hlavného podozrivého a kľúčového svedka v jednej osobe. O účasti špičiek Smeru v jeho kauze svedčili prepisy rozhovorov medzi M. Chovancom a Vladimírom Paľonderom, ktorý podľa hlavného svedka robil spojku medzi ním ako organizátorom karuselového podvodu a ľuďmi vládnej strany.

V decembri minulého roku dostal poslanec O. Dostál vyrozumenie, že jeho trestné oznámenie vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) odmietol. Lenže odôvodnenie, prečo príslušník zložky, ktorej prostredníctvom policajného prezidenta šéfuje minister vnútra, takto rozhodol, nie je vôbec presvedčivé.

Veci „sa“ vyvíjajú v Kaliňákov prospech

Zdroj: Martina Brunovská

Prevzaté tvrdenia podozrivých

Vyšetrovateľ odmietol oznámenie, lebo R. Kaliňák a J. Počiatek vo svojej výpovedi „kategoricky odmietli uvedené podozrenie súvisiace s trestnou činnosťou“. A V. Paľonder zas uviedol, že v telefonických rozhovoroch hovoril o „Robovi“ a „Strapatom“ len preto, „aby urobil dojem na Chovanca, pretože sa cítil byť mu zaviazaný za to, že mu v minulosti zabezpečil prácu“.

Vyšetrovateľovi to stačilo, aby prípad uzavrel, čo O. Dostál ironicky komentoval: „Keď traja podozriví potvrdia, že je to v poriadku, je zjavné, že to musí byť v poriadku...“

V uznesení o odmietnutí trestného oznámenia sa nespomína, že by vyšetrovateľ vypočul ako svedka M. Chovanca, ktorý mohol uviesť viaceré skutočnosti dôležité pre posúdenie, či V. Paľonder iba „robil dojem“, že niečo vybavuje so špičkami Smeru, alebo reálne zabezpečoval ich účasť v podvode.

Vyšetrovateľ zjavne postupoval tak, aby sa jeho najvyšší nadriadený – a ani on sám – nedostal do ťažkostí

Z uznesenia nie je známe ani to, či vyšetrovateľ preveroval konkrétne situácie zachytené v odpočutých rozhovoroch medzi M. Chovancom a V. Paľonderom. Napríklad ich telefonát z 19. novembra 2009 polícia zaznamenala takto: „Paľonder spomína Roba, myslí tým Roberta Kaliňáka, pričom telefonicky prejednávajú aktivity J. Dobroviča a nadmerný odpočet DPH, ktorý Dobrovič zadržiava Renoiru. Kaliňák sa vyjadril, že do konca týždňa má Renoir peniaze na účte, je to hotová vec“.

Bolo nielen v možnostiach polície, ale bolo aj jej povinnosťou, aby preverila, či firma Renoir, prostredníctvom ktorej robil M. Chovanec podvody s DPH, 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa