Uprostred dvaapolmiliónového hlavného mesta Tchaj-pej sa v strede obrovského komplexu s rozlohou 250-tisíc štvorcových metrov nachádza takmer päťdesiat metrov vysoký pamätník zakladateľa moderného Taiwanu generalissima Čankajška. Muža, ktorý položil základy Taiwanu ako dnešnej rozvinutej svetovej ekonomiky, ale zároveň základy dnešných problémov ostrova s pevninskou Čínou.

V čom je tento problém, možno vidieť v Čankajškovom múzeu. To je v spodnej časti pamätníka, ktorému dominuje  generalissimova viacmetrová bronzová socha. V jej blízkosti stojí čestná stráž vojakov taiwanskej armády. Miestnosti, ktorá je kópiou Čankajškovej prezidentskej -kancelárie na Taiwane, dominuje vosková figurína vodcu ostrovnej ríše a na stene za ňou je obrovská mapa. Nie je to však mapa Taiwanu, ale celej -Číny. Mimochodom vrátane Tibetu a dnešného nezávislého Mongolska.

Dôvodom je to, že Čankajšek, ktorý po druhej svetovej vojne prehral bitku o moc nad pevninskou Čínou s komunistami, sa nikdy neprestal považovať za vládcu celej Číny. A pobyt na Taiwane bral len ako dočasné útočisko. Až v roku 1962 úspešne evakuoval svoju multimiliónovú armádu na Taiwan z pevniny a s pomocou Američanov plánoval napadnúť pevninskú Čínu.

Dôležitejšie však bolo to, že až do začiatku sedemdesiatych rokov Čankajškova Čínska republika na Taiwane zastupovala Čínu v Bezpečnostnej rade OSN a bola uznanou Čínou. Komunistickú Čínu veľká časť sveta nepoznala.

Situácia sa zmenila v roku 1972 po ceste vtedajšieho amerického prezidenta Richarda Nixona do Číny. Práva v OSN boli prenesené na pevninskú Čínu ako súčasť medzinárodného uznania, Čankajšek sa definitívne stal vládcom malého ostrova, a tak len malej časti čínskeho národa.

Okrem toho Čankajšek premárnil šancu vyhlásiť Taiwan za nezávislý štát a získať preň celosvetové uznanie. Dnes na to Taiwan dopláca: nie je členom OSN a asi len tucet väčšinou malých štátov s ním má plné diplomatické vzťahy.

Číňania alebo Taiwanci

Téza, že Taiwan je súčasťou Číny, ktorú teraz považujeme za niečo, čo propaguje Peking, zostala súčasťou oficiálnej ideológie Taiwanu mnoho rokov. V mnohých smeroch je dodnes súčasťou taiwanskej identity, najmä medzi staršou generáciou Taiwancov, ktorí prišli na ostrov z pevniny s Čankajškom. Dodnes má ostrov oficiálny názov Čínska republika (Taiwan). A Kuomintag, Čankajškova strana, ktorej sa začiatkom deväťdesiatych rokov podarilo transformovať na jednu z dvoch najdôležitejších strán demokratického politického systému, stále zastáva tento názor v mnohých smeroch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa