Tak ako pred voľbami, aj teraz predstavitelia Mosta-Híd vyhlasujú, že im ide o to, aby vláda eliminovala schránkové firmy z akéhokoľvek obchodovania so štátom a aby sa výrazne znížila miera korupcie padajúca na krajinu zhora.

Faktom je, že rezort ministerky Lucie Žitňanskej vypracoval návrh zákona, ktorý k tomu má prispieť. Preto je záhadou, prečo bol za nového riaditeľa Sociálnej poisťovne vymenovaný človek, ktorý vo funkcii ministra dopravy umožnil, aby v tendri na dodávku diaľničného mýtneho systému „zvíťazili“ schránkové firmy, za ktorými sa po rokoch objavili ľudia a skupiny blízke Smeru-SD.

Vážny je problém Mosta-Híd

Zdroj: Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Ako minister dopravy Ľ. Vážny vyhlasoval, že „aj keby mala firma za sídlo vajcovú škrupinku“, tak on s tým nemôže nič robiť. Rovnako sa tváril, že nemá nič spoločné s faktom, že výberová komisia vylúčila zo súťaže práve tie firmy, ktoré neboli schránkové a ponúkali, že mýtny systém dodajú za rádovo nižšiu cenu. Keď ministri schvália do významnej funkcie zaslúžilého proschránkového aktivistu, tak je nemožné uveriť v protischránkovú agendu vlády.

V druhom kabinete Roberta Fica pôsobil Ľ. Vážny ako vicepremiér pre investície. Miroslav Beblavý ešte ako podpredseda Siete jeho niekoľkoročné účinkovanie zhodnotil tak, že „nikdy predtým jeden človek svojou pasivitou tak veľmi neprispel k takým veľkým škodám ako Ľubomír Vážny“. Okrem toho, že Slovensko muselo vrátiť miliardu eur do Bruselu, podpredsedovi vlády vyčítal, že „ďalšia suma vo výške aspoň dvoch miliárd eur bola rozhádzaná na nezmyselné a predražené projekty najmä v oblasti informatiky a dotovania podnikateľov“.

Auditori Európskej komisie opakovane upozorňovali, že peniaze z fondov sú využívané pochybne a kontrolný systém nefunguje, takže Brusel na istý čas fondy zmrazil. Most-Híd vtedy zašiel ešte ďalej ako Sieť, lebo nepochyboval, že to celé má korupčné pozadie. L. Žitňanská pred parlamentnými voľbami v marci 2016 na bilbordoch prezentovala volebný slogan strany, ktorý znel: PROBLÉM S KORUPCIOU PRI EUROFONDOCH JE VÁŽNY.

Ak Ľ. Vážny už pri pôsobení v prvej Ficovej vláde stratil spôsobilosť na to, aby sa ocitol v druhej, a v druhej podľa strany Bélu Bugára stelesnil „problém s korupciou pri eurofondoch“, tak je absurdné, že vláda, v ktorej je zastúpený aj Most-Híd, vyzdvihla do významnej a dôležitej funkcie práve takého činiteľa.

Stranu, ktorá najskôr Vážneho principiálne odmietne a potom bez zábran a bez vysvetlenia akceptuje, nemožno brať vážne.