Najvyššie postavenému slovenskému bankárovi Vazilovi Hudákovi sa v novembri skončil trojročný mandát na poste viceprezidenta Európskej investičnej banky. Na otázku, čo ďalej, reaguje, že to nie je ľahké. Navyše, ako hovorí, „viceprezidenti EIB majú po ukončení svojej misie jednoročný ‚cooling-off‘. Takže do určitej miery by som mal vychladnúť“.

Je EIB skutočne najväčšia verejná banka?

Áno - jedná sa naozaj o najväčšiu medzinárodnú finančnú inštitúciu na svete. Naše portfólio ročného požičiavania a finančných transakcií je v rozsahu asi 75 až 80 miliárd eur. Pre porovnanie Európska banka pre obnovu a rozvoj sídliaca v Londýne ročne rozdá úvery v objeme 9 až 10 miliárd eur. Svetová banka okolo 60 až 63 miliárd eur. Takže je to naozaj gigant.

A čo najzvláštnejšia?

Každá finančná inštitúcia má okolo seba niečo zaujímavé. Možno EIB nie je pre ľudí až tak známa ako Svetová banka či banka pre obnovu a rozvoj. Dôvod môže byť v jednak tom, že sa nachádza v malom Luxemburgu, a jednak sa banka ani nesnaží byť moc na očiach.

Pritom je to veľmi významná inštitúcia podporujúca mnoho projektov. Môžete nám trošku osvetliť biznis model, ktorý stojí za ňou stojí?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa