Rumunská antikorupčná inštitúcia DNA už prežila veľa politických útokov. Teraz sa zdá, že vláda ju môže položiť na lopatky. Čo sa zmenilo?

Zmena spočíva v tom, že koalícia socialistov s liberálmi a predstaviteľmi maďarskej menšiny má v parlamente dostatočnú väčšinu. Je jasné, že nikomu sa nepáči, keď ho vyšetrujú alebo odsúdia, a politici majú zbrane, aby zaútočili späť. To, že sa teraz pokúšajú obmedziť právomoci DNA, je vlastne dôkazom jej úspechu.

Sú sporné legislatívne zmeny namierené voči DNA a sudcom nezvratné?

Ešte to nie je definitívne. Parlament schválil tri justičné zákony, ktoré opozícia a prezident napadli na Ústavnom súde. Ten už vyriekol, že niektoré ich ustanovenia sú protiústavné. Preto sa vrátili späť do parlamentu a čakáme, v akej podobe ich poslanci opätovne prijmú. Druhá komora parlamentu tiež ešte stále definitívne neschválila tie najspornejšie body z balíka zmien v trestných kódexoch, ktoré chce koalícia, ktorú nazývam organizovanou zločineckou skupinou, pretlačiť.

Podarí sa zabrániť, aby tieto zmeny vstúpili do platnosti?

Ťažko povedať. Existuje veľký tlak, aby sa tak nestalo. Niektoré z nich by totiž poškodili aj medzinárodnú policajnú a justičnú spoluprácu. Ak pri cezhraničných zločinoch budeme musieť informovať členov zločineckého gangu, že ich vyšetrujeme, tak je jasné, že nikdy nechytíme veľké ryby. Odpor proti tejto novej legislatíve sa stupňuje nielen z Bruselu, ale aj u bežných ľudí, ktorí v státisícoch vyšli do ulíc.

Každý odsúdený politik tvrdí, že je obeť sprisahania

Existujú aj vážne obvinenia voči DNA a jej šéfke Laure Kövesi. Veríte tomu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa