Aj keď si premiér aktuálne ukradol celý verejný priestor pre svoju posadnutosť celoplošným testovaním, toto nie je to, čo môže vláde definitívne zlomiť krk. Epidemická situácia sa už zlepšuje  a celoplošné testovanie na tom nič nepokazí. Dať si vytrieť nos študentom ošetrovateľstva nie je síce príjemné, ale v ľuďoch to vyvolá skôr len krátkodobú zlosť, ktorú prebije postupné uvoľňovanie lockdownu (čo podľa premiéra bude možné vďaka testovaniu).

Oveľa väčší potenciál na rozpad tejto vlády má vakcinácia. Dnes by sa mal premiér najviac báť hnevu ľudu, ktorý môže priniesť nedostatočne rýchle očkovanie. Sú tri dôvody, prečo je toto pre vládu väčšiu hrozba než preplnené nemocnice, lockdown alebo nepopulárne celoplošné testovanie.

Prvý dôvod je to, že počet zaočkovaných ľudí je pomerne jednoduchá metrika na sledovanie a porovnávanie sa so zahraničím. Hoci sa počty nakazených covidom-19 či počty úmrtí sledovali aj predtým, porovnávanie nebolo až také jednoduché. Napríklad do oficiálnych medzinárodných štatistík sa u nás nezapočítavajú pozitívne testovaní z antigénových testov, ktorých je viac než pri PCR testoch. Zároveň do hry vstupujú faktory, ktoré vláda ovplyvniť nedokáže, napríklad ak vírus zmutuje, ako sa to stalo v Spojenom kráľovstve. Pri pomalom očkovaní sa vláda nebude mať na čo vyhovoriť a štatistiky sa jej budú ohýbať ťažšie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa