Za sebou majú náročný rok, keď museli kvôli novej smernici radikálne zmeniť výrobné portfólio a technológie, čo sprevádzalo aj zrušenie viacerých liniek a ich nahradenie novými. To všetko za pokračujúceho prepadu dopytu po kotloch na ruskom trhu.

Dnes je už jasné, že skalický Protherm Production aj trenčiansky Vaillant Industrial Slovakia tieto turbulencie zvládli. Dokonca sa im od nemeckej matky podarilo získať nové investície.

Bruselská smernica

V septembri minulého roka začal v krajinách Európskej únie platiť plošný zákaz predaja menej ekologických nekondenzačných kotlov. Až na niekoľko výnimiek sa tak v únii môžu predávať už len kondenzačné kotly. Táto zmena zasiahla celú skupinu Vaillant, no najvýraznejšie dopadla na Protherm. „V skupine sme klasifikovaní ako špecialisti na nekondenzačné kotly, keďže tie mali najväčší podiel práve v strednej a východnej časti Európy,“ vysvetľuje šéf skalickej fabriky Peter Kuba.

Počet liniek sa po vlaňajších zmenách v závode znížil z trinástich liniek na sedem. Na dvoch novoinštalovaných sa už vyrába nová generácia nekondenzačných kotlov. Jedna linka slúži na produkciu elektrických kotlov a na štyroch sa naďalej vyrábajú stacionárne kotle, ktoré Skaličania dodávajú pre celú skupinu. Okrem toho, od nového roka začal Protherm s inštalovaním ďalšej novej montážnej linky – pre kondenzačné kotly s objemom výroby na úrovni stotisíc kusov.

Nová generácia nekondezačných kotlov bude smerovať najmä 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa