V rozhovore sa dozviete:
  • Aké projekty sa chystá vysúťažiť MIB
  • Akú majú plánovači víziu pre rozvoj mesta
  • V akej fáze je tvorba nového územného plán Bratislavy
  • Aký výstup bude z dokumentu Bratislava 2030 
  • Ako budú vyzerať verejné priestory
  • Ako by malo vyzerať zelené mesto

Projekt Živé námestie bude najväčšia zmena verejného priestoru za niekoľko posledných dekád, tvrdí Ján Mazúr, dočasný riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB). Nový územný plán by mal byť podľa neho postavený viac na zásadách ako na tvrdej regulácii. 

Je Bratislava metropolou alebo sa ňou iba stáva?

Určite je, na slovenské pomery. Do Bratislavy prichádza veľa ľudí z okolia, mesto ich priťahuje. Nedá sa to porovnať s inými hlavnými mestami v regióne, no cieľ je, aby Bratislava bola atraktívna tak ako okolité metropoly.

Hovorí sa, že v Bratislave je viac ako pol milióna ľudí. Súvisí vnímanie mesta ako metropoly s počtom obyvateľov?

Neviazal by som to len na počet ľudí. Z dát zo SIM kariet, z kreditných kariet či z dopravy vieme, že trvalý pobyt v meste má určite viac ako pol milióna ľudí. Býva tu však ďalších stotisíc ľudí,  no na trvalý pobyt nie sú prihlásení. Ďalších 150-tisíc ľudí prichádza denne za prácou.

Vaša hlavná činnosť je príprava a realizácia architektonicko -urbanistických súťaží. Ktoré (už vysúťažené) mestské projekty prispejú k zmene Bratislavy?

Prinášame kvalitu do verejných projektov formou otvorených súťaží. Vlajkové projekty sekcie súťaží MIB sú Živé námestie a kúpele Grössling. Projekt rekonštrukcie kúpeľov už má víťaza – talianskych architektov z Florencie. Víťaz súťaže Živé námestie by mal byť známy v najbližších týždňoch. Ďalšie štyri súťaže na menšie projekty sme urobili vlani. Tento rok nás čaká ďalších približne osem.

Na snímke primátor Bratislavy, Matúš Vallo.
Neprehliadnite

Vallo: Bratislava bola ľahká obeť pre všetkých. Konečne mám veci pevne v rukách

Aké projekty to budú?

Najbližšie súťaž na štyri lávky, ktoré prepoja petržalskú os tak, aby slúžili predpokladaným trasám ľudí. Veľká súťaž bude aj na rekonštrukciu zanedbaného Jurigovho námestia v Karlovej Vsi. Bude sa rekonštruovať aj centrálne námestie v Devínskej Novej Vsi. Dva projekty by sa mali týkať výstavby bytových domov. S mestskými časťami by sme chceli urobiť súťaž na knižnicu v Rači a na rekonštrukciu trhoviska Miletičova v Ružinove. Sad Janka Kráľa ako najstarší mestský park si takisto zaslúži súťaž. V pláne je aj vysúťažiť projekty na areál Zlaté piesky a na hlavnú železničnú stanicu či filiálku. Tam je však ešte veľa vecí otvorených a vstupuje do toho aj štát a ŽSR.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa