Kým hviezda Petra Pellegriniho žiari v najnovších prieskumoch preferencií jasnejšie než kedykoľvek predtým, hviezda Igora Matoviča postupne zhasína a upadá.

Pád súčasného premiéra nás vzhľadom na spôsob jeho vládnutia neprekvapuje, ale úspech expremiéra trochu áno. P. Pellegrinimu dnes prejde, že si počas lockdownu zájde kúpiť oblek, a voliči mu zrejme v budúcnosti prepáčia aj to, ak sa niektoré z ďalších zatýkaní personálne dotkne jeho novej strany. Ak sa nestane nič prekvapujúce, je dnes jednoznačným favoritom na ďalšieho premiéra.

Vakcinácia je pre vládu hrozbou
Neprehliadnite

Hnev z celoplošného testovania pominie, no pomalé očkovanie je pre vládu skutočnou hrozbou

Tento vývoj nás prekvapuje preto, že ešte pred rokom existovala v spoločnosti jasná objednávka na zmenu vo vedení krajiny, ktorú dovtedy oficiálne viedol P. Pellegrini a neoficiálne Robert Fico. Odpor k Smeru bol v posledných rokoch taký veľký, že kandidát tejto strany nemohol už len z princípu vyhrať v žiadnych voľbách. Napriek tomu je dnes najväčším favoritom prípadných predčasných volieb P. Pellegrini.

Je zbytočné vysvetľovať, že Hlas je len „Smer 2“, že P. Pellegrini sa ani veľmi nesnaží pritiahnuť do strany niekoho iného než staré smerácke kádre alebo že doteraz neponúkol žiadny vynovený politický obsah. Ľudia to vedia, ale jednoducho sa rozhodli, že im to neprekáža. Uverili príbehu, že Hlas sa stal zmenou názvu a zbavením sa najkontaminovanejších figúrok Fica a Kaliňáka niečím novým, lepším, než je starý Smer aj súčasná vláda dohromady.

heger, ilustracia
Neprehliadnite

Vláda si plán obnovy pre seba ukradla, no našťastie prišla s rozumným návrhom

Posledné prieskumy nám hovoria aj to, že aktuálna koalícia dnes nemá žiadnu inú alternatívu, než je návrat P. Pellegriniho s R. Ficom. Spolu s tým prichádza ťaživý pocit, že sme sa akoby zasekli v pasci svojich predchádzajúcich rozhodnutí a biednej politickej ponuky. Pritom ešte pred rokom či dvoma sa zdalo, že to bude úplne inak.

Smrť Jána Kuciaka vyvolala malú politickú renesanciu, ktorá sa zrejme tak skoro nezopakuje. Do politickej arény náhle vstúpila nová generácia politikov, väčšinou úspešných ľudí, ktorí si v politike nemuseli nič dokazovať a ktorým sa dalo veriť, že chcú krajinu naozaj posunúť dopredu.

Lenže v predvolebnej súťaži títo ľudia fatálne zlyhali a tento nevídaný ľudský kapitál vyšiel nazmar. Ľudia síce odmietli Smer, ale dôveru dali radšej „starému politikovi“ I. Matovičovi. Za ľudí, Spolu, PS, KDH sú dnes len marginálne strany, ktoré sa hľadajú a momentálne nie sú alternatívou. Ich neúspech je zároveň výstrahou pred vstupom do politiky pre ďalších. Sme v pasci.

Pellegrini - res publica
Neprehliadnite

Pellegrini je kvôli preferenciám ochotný hazardovať s ľudskými životmi