Jedným z väčších včelárov je aj východniar Tibor Vargapál so svojou firmou Promed z obce Hraň pri Trebišove. Včeláril už jeho starý otec, a tak mal k tomu z rodiny vzťah. K biznisu so včelami sa však prepracoval poriadnou okľukou. Pôvodne sa totiž ešte v 90. rokoch živil tak, že najväčším obchodníkom s cennými papiermi, medzi ktorých patrili aj investičné skupiny ako Penta či J&T, pomáhal so vstupmi na burzy.

Od žralokov k včelám

Vyučený mechanik kancelárskej techniky ešte za socializmu opravoval písacie stroje a neskôr aj počítače či registračné pokladne. Po revolúcii zacítil príležitosť v rodiacom sa obchodovaní s akciami podnikov. Nešiel do toho priamo ako investor, ale so známymi vyvinul softvéry na obchodovanie. V čase, keď o finančnom hospodárení podnikov nebolo veľa verejných informácií, oni priniesli investorom systémy, s ktorými sa k nim mohli dostať oveľa ľahšie, a tak urobiť na burzách rozumné rozhodnutia.

„Pamätám si, ako k nám chodili na debaty o obchodovaní na burzách aj dnešní lídri investičných skupín ako Jaroslav Haščák z Penty či Michal Holík z J&T,“ spomína T. Vargapál. Okrem obchodníkov s akciami systémy dodávali aj finančným riaditeľom podnikov.

Štát nech nič nedotuje, vedie to k zbytočnému rozširovaniu včiel a následným chorobám

Na prelome milénia sa však

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa