Spojené štáty americké rozohrali hru o zavedenie globálnej dane. Sadzba minimálnej korporátnej dane má byť najnovšie na úrovni pätnásť percent. Ide o kompromis v snahe získať podporu Európskej únie. Na starom kontinente sa totiž nestretol s pochopením pôvodný návrh na sadz-bu vo výške 21 percent.

Američania ponúkli aj druhý ústupok. Nadnárodné korporácie majú platiť dane tam, kde reálne zarobia peniaze. Presadenie tejto zmeny prinesie Európskej únii miliardy eur od amerických IT gigantov. Tí dnes utŕžené peniaze zdaňujú doma alebo v daňových rajoch.

Povinnosť doplatiť rozdiel

V prípade nájdenia zhody sa spomínanej dani bude dať ťažko vyhnúť. Prevratný systém spočíva v povinnosti doplatiť rozdiel do minimálnej sadzby. 

Dnes nadnárodné koncerny využitím tvrdej optimalizácie legálne zaplatia daň vo výške jedného percenta. Táto možnosť im ostane aj v budúcnosti s tým, že zvyšných 14 percent buď odvedú v krajine, kde majú centrálu alebo tam, kde skutočne zarábajú. Ak tak nespravia, porušia zákon. Budú im hroziť obrovské pokuty a top manažérom v krajnom prípade aj väzenie.

Americký návrh sa dá jednoducho vysvetliť na fungovaní Slovenska a Maďarska. V prvej krajine je firemná daň vo výške 21 percent a v druhej len deväť percent. Na týchto sadzbách sa nič nezmení ani potom. Zmena bude spočívať v tom, že domáca firma v prípade uhradenia deväťpercentnej dane v Maďarsku bude musieť ďalších šesť percent doplatiť na Slovensku. Jedinou šancou na udržanie nižšej sadzby je presunutie celej spoločnosti do Maďarska. Lenže to je pre vysoké logistické náklady  pre mnohých podnikateľov nereálne.

Na snímke sú príchody ministrov na 2. zasadanie vlády pod vedením premiéra Eduarda Hegera.
Neprehliadnite

Koniec populizmu - prichádza čas úspor. Minister otvoril nepopulárnu diskusiu o zmrazení penzií

Koniec daňových rajov?

Tvrdú daňovú optimalizáciu využívajú hlavne firmy z oblasti informačných technológií. Tie budú môcť aj v budúcnosti platiť minimálne sadz-by v daňových rajoch. Následne však doplatia rozdiel chýbajúci do 15 percent v krajine, kde reálne zarobili peniaze. Teda nie v USA, kde majú oficiálne sídlo. Tento ústupok má zabezpečiť podporu Európskej únie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa