Španielsko chce vyrábať sto percent elektriny z obnoviteľných zdrojov, Slovensko po roku 2022 prestane dotovať výrobu elektriny z uhlia z hornej Nitry a spúšťanie jadrovej elektrárne Mochovce má ďalšie omeškanie. Tradičná energetika dostala tieto tri zlé správy počas jediného týždňa.

Obnoviteľné zdroje (OZE) sa opäť derú do popredia a vytláčajú z trhu klasické – uhoľné a jadrové elektrárne. Lídrom už nie je Európa, ale USA. Situáciu tam treba podrobne sledovať, lebo to isté sa v určitej miere bude diať aj na Slovensku. TREND preto rozoberal zelené zdroje s energetikom Jánom Porvazníkom, ktorý pre nemecký E.ON rozvíja biznis v Spojených štátoch.

Nejde o žiadnu utópiu. Aj slovenské ministerstvo hospodárstva pripravilo pôdu pre nové solárne parky. Malo by ísť o rozsiahle elektrárne, ktorých náklady na výrobu elektriny by sa mali priblížiť k trhovým cenám. Už by to teda nemala byť zlatá baňa pre politikov a ich kamarátov, ako to bolo v rokoch 2010 a 2011.

Slnko dobehlo jadro

Slovenská nukleárna flotila sa má do polovičky budúceho roka rozrásť o dva nové bloky Jadrovej elektrárne Mochovce. V priebehu desaťročnej výstavby sa však plánované náklady prekročili dvojnásobne. A v rovnakom období zlacneli ceny solárnych technológií zhruba desaťnásobne. Preto má zmysel spočítať si, ktorá technológia sa Slovensku oplatí viac. Kedysi bol medzi týmito dvoma technológiami vo výrobných nákladoch priepastný rozdiel. Ale už nie je.

Vo veľkých slnečných elektrárňach sa dá elektrina vyrobiť za 40 eur/megawatthodinu, keď berieme do úvahy celkové prevádzkové a investičné náklady počas plánovanej životnosti (LCoE – levelised costs of energy). Je to menej, ako je trhová cena, ktorá je zhruba 50 eur. Pri rozostavaných Mochovciach vychádzajú náklady v modelovom prepočte o 15 eur nižšie, ak počítame s optimistickou 60-ročnou životnosťou. Ak sa z politických alebo iných dôvodov odstavia reaktory napríklad za 30 rokov alebo ak budú v prevádzke menej hodín do dňa, v takom prípade už môže vychádzať výhodnejšie slnko.

Slnko aj jadro sú lacnejšie ako uhlie, s ktorým sa na Slovensku v elektroenergetike už výhľadovo vôbec nepočíta.

Čo sa deje v Amerike

J. Porvazník je Slovák, ktorý pre nemecký

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa