Vlastníci typických portfóliových investícií v minulom roku zažili takmer bezprecedentné straty.

Ak investovali do amerických aktív, kde držali portfólio zložené zo 60 percent z akcií a 40 percent z dlhopisov, dosiahli stratu šestnásť percent. Oproti tomuto výsledku stojí priemerný výnos takéhoto portfólia na úrovni šesť percent počas celej poslednej dekády. Inak povedané, sa vymazalo dva a pol roka kapitálových ziskov a toto číslo nemusí byť konečné.

Aj keď sa akciám a dlhopisom v posledných mesiacoch darí lepšie, neznamená to, že ich odraz bude udržateľný. Najmä nie pod tlakom problémov šíriacich sa vo bankovom sektore, sektore nehnuteľností či reálnej ekonomike.

Každý príliš zadlžený subjekt sa dostane pod tlak narastajúcich nákladov na splátky dlhu. To bude vytvárať ďalší tlak na ohodnotenie akcií, ale aj menej kvalitných firemných dlhopisov.

Túžba dosiahnuť vyšší výnos v časoch nulových úrokových sadzieb spôsobila, že investori časť svojho majetku, niekedy aj pomerne významnú, alokovali do rizikových aktív. Teraz, keď je kapitál drahý, likvidita obmedzená a cash flow pod tlakom, mnohé rizikové investície nebudú prinášať očakávaný výnos.

Čo má potenciál

Napríklad bude veľký rozdiel medzi dlhopismi a dlhopismi. Medzi tými, ktoré sú vysoko kvalitné a bezpečné, a tými, ktoré sú vysoko rizikové a špekulatívne.

Pri zhoršení korporátneho prostredia môžu firemné dlhopisy s nízkou bonitou prísť minimálne krátkodobo o veľkú časť svojej hodnoty.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa