Desaťtisíc šťastlivcov. To je skupina ľudí, ktorí v polovici júla prostredníctvom londýnskej Heni Gallery kúpili prvú emisiu digitálnych umeleckých diel Damiena Hirsta. Volá sa The Currency (Mena) a patrí k tomu najzaujímavejšiemu, čo sa v poslednom období na poli umenia odohralo.

NFT Weird Whales, veľryba č. 1523
Neprehliadnite

Na trende NFT už aj deti zarábajú státisíce. Ako a prečo investovať?

V súčasnosti sa potvrdzuje Hirstov nos na prepojenie umenia s biznisom. Kým predajná cena každého z desaťtisíc diel bola dvetisíc dolárov, aktuálne sa na digitálnych aukciách predávajú priemerne za 40-tisíc dolárov. V priebehu pár týždňov sa tak prvotné investície zhodnotili dvadsaťnásobne.

A pred pár dňami bola cena ešte vyššie – bežne sa jednotlivé diela predávali za 50- až 60-tisíc dolárov, najvyššia cena dosiahla viac ako 130-tisíc dolárov.

„Proces nárastu nebol taký jednoduchý ako pri bežných dielach a na poplatkoch ste museli vydať ďalšie stovky dolárov, celková investícia tak vyšla zhruba na 2 300 dolárov,“ prezrádza newstream.cz majiteľka jedného z takzvaných NFT od Damiena Hirsta, ktorá si neželá zverejniť identitu (redakcia ju však pozná). 

V duchu bitcoinu

Podstatou Hirstovej novinky je prepojenie dvoch atraktívnych svetov: sveta vysokého umenia a sveta kryptomien. „Od roku 2016 som vytvoril desaťtisíc originálov. Každý je iný, čo sa týka farebnosti, všetky sú očíslované a majú hologram, na každom je unikátny výrok, motto,“ opisuje umelec svoje diela.

NFT
Neprehliadnite

Do fenoménu NFT už investujú aj veľkí hráči na trhu

„Všetkých desaťtisíc originálov sme potom naskenovali a vytvorili digitálne originály, akési stopy blockchainového reťazca, podobne ako je to pri kryptomenách. Po roku si budú môcť majitelia vybrať, či chcú digitálny originál, klasický alebo papierový. Ten, ktorý si nevyberú, osobne zničím,“ dodáva Hirst.   

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa