„Umelá“ žena je status bohatých mužov. Ako drahé auto

Barbora Kuchárová Zdroj: Milan David

Plastickým klinikám pribúdajú klienti, rastú tržby aj zisky. Akú majú ľudia motiváciu vyhľadávať ich služby?

Motivácia je najrôznejšia. Môže to súvisieť so zvýšením pracovného výkonu, zlepšením partnerského života. Mnohokrát je to o zvýšení sebaprijatia alebo vyhovenie sociálnemu okoliu. Pamätám si pacientku, ktorej rodičia sa rozhodli, že bude modelka. V modelingovej agentúre im povedali, že je pekné dievča, ale nemá pekný nos. Bez konzultácie s dcérou jej rodičia dali rozsekať nos. Ona s tým nebola stotožnená a ku mne sa dostala ako závislá od drog.

Nie sú skôr tí rodičia prípad pre psychológa?

Nesporne. Často však nie sú v našej starostlivosti tí, ktorí to potrebujú, ale tí, ktorí sú ochotní sa liečiť. Mnohokrát ten, kto zmotivuje druhého k plastickej operácii, je omnoho viac v neporiadku ako ten, kto tú operáciu podstúpi napríklad z lásky. Je to napríklad prípad bohatých mužov, ktorí potrebujú mať ženy s veľkými perami. Niektoré ženy pritom k tomu samy ani neinklinovali, ale partneri im o tom toľko rozprávali, že si ich nakoniec dali zväčšiť.

Je zdravý takýto vzťah?

Určite nie. Takéto vzťahy sú však v neporiadku prapôvodne. Ide o účelové vzťahy, ktorých dôležitým atribútom je prezentovať sa, že mám peknú partnerku. Je to taký sociálny status spolu s dobrým autom.

Odkiaľ to muži majú?

Z pornofilmov, médií, kde sa nám ponúka vzor sexuálneho a estetického ideálu, ženy či muža, ktorý je „hodným“ objektom našich potrieb a túžob.

Sú však aj ženy, ktoré si vyhľadávajú mužov, ktorí im zaplatia plastickú operáciu.

Áno, to je zase opačný prípad. Mala som klientku, ktorá podľahla čaru plastických operácií, lebo po nich žala komplimenty a obdiv, ona sama nemala dosť financií, a tak hľadala partnerov, ktorí jej vedeli dať toto finančné bezpečie.

Podľa plastických chirurgov sa znižuje vek dievčat, ktoré si žiadajú nejaký zákrok. Čím to je?

Je to o mediálnom tlaku a o tom, že teraz dozrievajú dievčatá skôr a neharmonicky. Sú to také deti oblečené do dospelého tela. Dnes sú už dvanásťročné dievčatá úplné slečny. Veľmi dlho dozrievajú emocionálne a sociálne, no vyzrievajú skôr fyziologicky, fyziognomicky, sexuálne. Všetky témy u nich prichádzajú skôr – téma sexuality, trápenia sa s vlastným imidžom, túžba páčiť sa opačnému pohlaviu. Viem o prípadoch, keď dievčatá v štrnástich, pätnástich rokoch žiadajú rodičov o schválenie nejakého zákroku.

Lekári sú ochotní operovať aj neplnoleté dievčatá, ak je u nich ukončený fyzický vývoj. Je to vhodné z psychického hľadiska v takom včasnom veku?

Určite nie. Deti v takomto veku mnohokrát nevedia, čo naozaj chcú. Navyše, predstavte si, že dnes je napríklad móda veľkých prsníkov, ale o pár rokov už nemusí byť. Vo všeobecnosti je úprava tela veľakrát nezrelé rozhodnutie.

V poslednom čase sa pritom zvyšuje aj počet mužov, ktorí sa dávajú upravovať. Sú márnivejší ako kedysi?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa