Od januára sa môže situácia takýchto podnikateľov o niečo zlepšiť. Podľa novely zákona o DPH budú môcť odviesť štátu daň až po tom, čo im ich odberateľ zaplatí za tovar či službu.

Dobrý zákon, ale...

Úradníci napíšu zákon, poslanci ho schvália. Prax však ukáže, že zákon má nedostatky, ktoré komplikujú podnikateľom a firmám ich biznis. Tak to je aj v tomto prípade.

Výhodou nového spôsobu platenia dane je, že DPH odvedú podnikatelia štátu až vtedy, ak im ich obchodní partneri za dodávku zaplatia. Rovnaký princíp však bude platiť aj na nadmerný odpočet DPH. Podnikatelia – odberatelia sa k vratkám dostanú až vtedy, keď za nadobudnutý tovar alebo prijatú službu svojim dodávateľom skutočne zaplatia. Budú pritom musieť viesť dvojitú evidenciu DPH, kontrolovať a deliť svojich dodávateľov podľa toho, či uplatňujú tento systém.

Odborníci upozorňujú, že je tu riziko, že väčšie spoločnosti budú uprednostňovať takých obchodných partnerov, ktorí túto schému neuplatňujú. Vyhnú sa tak totiž administratívnej byrokracii.

Komplikáciou je tiež to, že ak zaplatia len časť ceny, aj DPH si môžu odpočítať len pomerne. „Pri každej čiastkovej úhrade bude treba alikvotne zaúčtovať základ dane a DPH a tak ich aj uviesť v priznaní k DPH a v kontrolnom výkaze,“ pripomína predseda predstavenstva Cígler Software Dušan Peško. Nový režim platenia DPH nie je určený pre všetkých. Využiť ho môžu len platitelia dane s ročným obratom do 100-tisíc eur.

Podnikateľ môže naň prejsť prvý deň mesiaca alebo štvrťroka (podľa typu zdaňovacieho obdobia). Ak chce tento režim platenia DPH uplatňovať od februára, do konca tohto mesiaca to musí daniarom oznámiť. Paradoxne o tom nemusí informovať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa