Sedíme v Design Factory, starej industriálnej budove, o ktorej sa píše, že by sa mala zbúrať. Je udržateľné, keď sa stará budova zbúra a namiesto jej opravy sa postaví na jej mieste nový vežiak?

To odporuje základným princípom udržateľnosti. Developer by mal najprv vyhodnotiť, v akom stave je budova, a búraniu by sa mal vyhýbať. Nejde len o to, že stavbu zbúrate, ale likvidácia stavebnej sutiny je väčší problém ako rehabilitácia pôvodnej budovy a jej začlenenie do novej stavby. Čiastkovému búraniu sa však nedá vyhnúť ani pri obnove.

Dá sa vôbec udržateľnosť dosiahnuť aj pri starých industriálnych budovách?

Už to, že sa investor rozhodne pre rekonštrukciu pôvodnej budovy a nie pre jej likvidáciu, napĺňa jeden zo základných princípov udržateľnosti. Obnova industriálnych stavieb má svoje špecifiká a spomenuté kritériá sa niekedy aplikujú ťažšie v závislosti od novej funkcie.

Viete uviesť príklad?

Pri rekonštrukcii výrobnej haly na byty treba riešiť nové stavebnofyzikálne vlastnosti vnútorného prostredia, zásadne iné, než tam boli predtým. V prípade, že fasáda objektu je pamiatkovo chránená, nemôžete budovu len tak jednoducho zatepliť a vymeniť pôvodné okná s jednoduchým zasklením. Musíte to dosiahnuť iným spôsobom. Dá sa to, ale vyžaduje si to viac financií. Pôvodná investícia je síce vyššia, ale z pohľadu ekológie ste pre túto planétu urobili oveľa viac, pretože ste z celého procesu vylúčili obrovské množstvo stavebnej sutiny, ktorú treba likvidovať.

Ekologickejšie budovy sú aj drahšie. Ako presvedčiť developera, aby do toho išiel?

Áno, sú drahšie, ale len z pohľadu počiatočných investičných nákladov. Ekonomiku stavby treba hodnotiť v dlhšom časovom úseku. A to je práve ten problém, že developer nie je zároveň dlhoročný vlastník a nemá žiadnu motiváciu na ekologickú alebo udržateľnú stavbu. Ale dnes sa už mnohí developeri k tejto téme stavajú zodpovedne a udržateľnosť deklarujú už pri investičných zámeroch.

Ktorí sú to?

Napríklad 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa