Voliči do 24 rokov by v parlamentných voľbách najviac volili ĽSNS. Urobil by to každý piaty mladý človek, čo vyplýva z prieskumu, ktorý pre Radu mládeže Slovenska urobila agentúra Focus.

Známy aktivista a učiteľ dejepisu a geografie z Považskej Bystrice Juraj Smatana hovorí, že strana si mladých ľudí veľmi dobre podchytila na sociálnych sieťach a ponúka im v globalizovanom svete jednoduché riešenia na zložité otázky. Medzi voličmi je aj skupina mladých, ktorí za vyšším zárobkom odišli do zahraničia, cítia sa frustrovaní a chýba im hrdosť na krajinu.

Prekvapil vás najnovší prieskum, podľa ktorého stranu Mariana Kotlebu by volilo 20 percent mladých ľudí vo veku 15 až 24 rokov?

Nie. Mladí prirodzene tiahnu k jednoduchým, ráznym a rýchlym riešeniam. Je úplne legitímne, že ich oslovujú práve radikálnejšie strany. Je problémom našich štandardných strán, že nemajú krídlo, ktoré by vedelo oslovovať v rámci demokracie a západných hodnôt aj tento typ voliča. Napríklad v Česku sú takouto stranou Piráti – je to radikálna strana, jej predstavitelia tak aj vyzerajú, hovoria a správajú sa, ale patria do demokratického priestoru a nepresadzujú extrémistické a antisystémové riešenia.

Ale vydesilo vás, že každý mladý je ochotný voliť takúto stranu?

Vydesilo to takmer každého okrem kotlebovcov, ktorí oslavujú. Ale pozrite sa podrobnejšie na výsledky tohto prieskumu. Kotleba by nedokázal zostaviť vládu ani so Smerom a SNS dokopy. Naopak, SaS, OĽaNO s Progresívnym Slovenskom a možno s podporou KDH alebo Borisa Kollára by mali dostatočnú väčšinu v parlamente.

Odpovede v ankete sú do istej miery gestom odporu, akýsi kameň hodený do okien predchádzajúcich generácií. Ešte za komunistov, keď nejaký mladík chcel vzbudiť pohoršenie, tak zobral kriedu a nakreslil hákový kríž, hoci tomu symbolu vôbec nerozumel. No vedel, že spoľahlivo naštve všetkých učiteľov a možno príde aj polícia. Toto je niečo podobné, je to prejav vzdoru.

V čase, keď bol Robert Fico ešte opozičným politikom, najväčšie percento mladých vyjadrovalo podporu Smeru. Oveľa nebezpečnejšie je, že najracionálnejším životným projektom pre mladého človeka je čím skôr

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa