Hoci sa tento pojem – údajne na žiadosť predsedu Európskej rady Donalda Tuska a predstaviteľov Vyšehradskej štvorky – v dokumente neobjavil, jeho podstata sa premietla do vety, že členské štáty budú konať spoločne, ale v rôznom tempe a s rôznou intenzitou, pričom tie rýchlejšie nebudú odmietať ďalšie, ktoré sa budú chcieť pripojiť neskôr.

Bývalý dvojnásobný premiér Poľska a dnešný šéf rady nie je z tohto vývoja vôbec nadšený, čo neskrýval ani vo svojom slávnostnom príhovore. D. Tusk povedal, že otcovia zakladatelia pred šesťdesiatimi rokmi nediskutovali o „viacerých rýchlostiach ani neplánovali exity, ale vkladali svoju vieru do zjednotenej Európy“.

Typický postoj vládnej garnitúry: Nesúhlasíme, ale chceme

Zdroj: Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Ale ako Poliak a politik zo stredoeurópskeho priestoru si neodpustil kritickú poznámku ani voči predstaviteľom „svojho“ regiónu. Povedal, že nestačí iba vyzývať na jednotu a protestovať proti viacerým rýchlostiam, ale že je potrebné rešpektovať „spoločné princípy, akými sú ľudské práva, občianske slobody, sloboda slova a zhromažďovania, deľba moci a vláda zákona, lebo to je skutočný základ našej jednoty“. Všetkým, ktorí sú proti dvojrýchlostnej Európe, tak povedal, aby sa zamysleli nad tým, ako k nej sami prispeli.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa