Teplota vzduchu a mora, ktorá celý rok neklesne pod 20 stupňov, jedinečné pamiatky, najbližšie tropické more pri Európe s rybami všetkých farieb, tvarov, množstvo hotelov s výborným pomerom kvalita/cena – to všetko do krajiny lákalo hostí najmä z Európy.

V roku 2011 však prišla Arabská jar, o ktorej egyptskí hotelieri hovoria ako o arabskej zime – lebo turizmus v krajine na niekoľko rokov doslova zamrzol. Po roku 2011 a zvrhnutí dlhoročného prezidenta Husního Mubáraka nasledovali roky politickej a spoločenskej nestability, ktorá rozhodne na návštevu krajiny nelákala.

Pridali sa teroristické útoky, ktoré vyvrcholili v roku 2015 pádom lietadla s ruskými dovolenkármi, do ktorého dali na letisku pri letovisku Šarm aš-Šejch výbušninu. Do Egypta sa prestalo chodiť, turistické strediská sa stali mestami duchov, počet zahraničných návštevníkov sa prepadol o dve tretiny na 5 miliónov za rok.

Turizmus u faraónov sa preberá z útlmu

Zdroj: Jarmila Horváthová

Nočná mora sa skončila. Možno

Egypťania dúfajú, že to bola nočná mora, ktorá sa skončila a už sa nevráti. Povesť krajiny, do ktorej sa oplatí ísť na dovolenku a nič vám tam nehrozí, sa podarilo Egyptu do značnej miery vrátiť. Už tri roky po sebe vedie svetový rebríček turistických destinácií s najvyššími prírastkami turistov, v percentách dosahujú dvojciferné čísla. Minulý rok ich prišlo do krajiny 11 miliónov, tento rok rátajú s 12 miliónmi.

Ako prvé sa začalo „prebúdzať“ letovisko Hurgada – zrejme preto, lebo je najobľúbenejším egyptským dovolenkovým domicilom nemeckej a stredoeurópskej klientely. Práve Nemci sú najpočetnejšou skupinou medzi zahraničnými návštevníkmi.

Presvedčili sme sa o tom už minulý rok na vlastné oči. Keď sme leteli

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa