V našej krvi prúdi chuť objavovať svet, vírus však nastaví nové pravidlá. Turista v roku 2021 bude plný nádejí, že vakcinácia pomôže uvoľniť prísne obmedzenia. Pribudne mu nový dôležitý dokument – covidový pas. Ten mu bude otvárať dvere do iných krajín. Turista v roku 2021 bude vyhľadávať osamelé miesta a pravdepodobne nevyužije služby cestovných kancelárií, aby sa vyhol mase ľudí, ktorá leží na pláži v Chorvátsku.

Turista si bude tento rok vychutnávať lokálne špeciality cez donáškové služby, aby sa vyhol preplneným reštauráciám. Nebude ani chodiť do preplnených zábavných centier, navštívi radšej prírodu a objaví národné parky. Pravdepodobne sa rozlúčime s veľmi lacnými dovolenkami „first minute“.

Turista nebude chcieť vložiť svoje peniaze do cestovky, ktorá nemusí prežiť. Radšej využije ubytovanie cez Airbnb. Turista bude mať jednoducho v tomto roku strach. Zabudnite aj na služobné cesty. Manažéri a majitelia firiem vymenia pohodlné hotely za izbu s monitorom. Pandémia ukázala, že riadiť firmy sa dá aj bez veľkých konferencií. Tie pretrvajú, ich forma sa však zmení.

Siekel
Neprehliadnite

Šéf skrachovanej Firo-tour: Úpadok bol ťažký, ale férový krok

Zdá sa, že hrozba nebezpečného vírusu tu bude s nami ešte veľmi dlho. Dobrá správa je, že obava cestovať do iných krajín povzbudí domáci záujem o objavovanie Slovenska. Zlá správa je forma tohto spoznávania. Už dnes vidíme dopyt po osamelých dobrodružstvách v odľahlej prírode bez veľkého počtu ľudí. Začína ožívať luxusný kemping či turistika. Trh sa tak bude musieť prispôsobiť strachu. S tým sú spojené nové výzvy. Ak ich podnikatelia v cestovnom ruchu využijú ako prví, bude sa im dariť.

Cestovné kancelárie prežijú, budú však musieť byť flexibilnejšie a neponúkať zájazdy rok dopredu. V ich portfóliu pribudne viac zážitkov bez potreby más. Budú zamerané na jednotlivcov či malé skupinky osôb. Optimizmus dodáva vakcína, ktorá by mohla katastrofu v cestovnom ruchu odvrátiť.

Aj keď sa po čase vrátime do normálu, nové trendy tak skoro nepominú. Turista bude v roku 2021 dbať na ekológiu (samozrejme, aj na zdravie) a radšej nebude lietať. Zostane blízko svojho domova.

cestovky
Neprehliadnite

Štát aj poisťovne nechali cestovky napospas korone, zachránia sa len silní

Turistu čaká väčšia byrokracia, jeho výdavky na dovolenku budú vyššie, keďže cena zájazdov bude rásť. Načo riskovať zdravie za viac peňazí? Turista bude lokálny, bojazlivý a bude čakať, čo mu prinesie trh, ktorý bojuje o prežitie v divočine mutujúcich vírusov.

Hoci bude veľa turistov stále ležať na preplnenej pláži v Chorvátsku, vzniká nová skupina ľudí, ktorá cestovanie pozmení. A trh jej ponúkne adekvátne riešenia. Aké to budú, ukáže čas. Dovtedy bude musieť postačiť aj knižka od Andersena a chabá pomoc štátu.