Na konci augusta prebehli nominačné snemy demokratov a republikánov, na ktorých Joe Biden a Donald Trump oficiálne prijali nomináciu svojich strán do amerických prezidentských volieb. Tie sú naplánované na 3. novembra. Nominačné snemy sú posledným veľkým míľnikom kampane pred prvou televíznou debatou. Bývajú vysielané naživo a môžu zamávať preferenciami kandidátov.

Už organizácia snemov napovedá o politických rozdieloch medzi oboma kandidátmi. Kým demokrati presunuli svoj zjazd pre nový konavírus do virtuálneho priestoru, republikáni ostali verní tradícii početného živého publika. Dokonca museli svoj zjazd presunúť zo Severnej Karolíny na Floridu, kde tamojší guvernér netrval na prísnych epidemiologických opatreniach. Trumpov prejav tak prerušovali aplaudujúci priaznivci stojaci jeden pri druhom, väčšinou bez rúšok.

Biden však svoj prejav zvládol podľa komentátorov dobre aj bez živého publika. Portál Politico ho označil za najlepší prejav jeho života. Pre 77-ročného demokrata, ktorý je v politike už takmer 50 rokov [nomináciu v primárkach získal až na tretíkrát – pozn. TRENDU], mali byť verejné vystúpenia a televízne debaty údajnou slabinou v porovnaní s D. Trumpom, od ktorého si dokonca vyslúžil prezývku Pomalý Joe. Možno to tak napokon nebude. Svojho súpera porazil Bidem aj v ratingoch. Jeho prejav si naživo pozrelo 24,6 mil. divákov, kým Trumpovo vystúpenie „len“ 23,8 mil. ľudí.

Bidenovi sa darí aj preferenčne. Podľa RealClearPolitics, ktorý priemeruje viaceré prieskumy, má pred súčasným prezidentom náskok 7,2 percentuálneho bodu [49,6 percenta verzus 42,4 percenta], čo z neho robí jednoznačného favorita volieb. Skeptici síce hovoria, že pred štyrmi rokmi viedla aj Hillary Clintonová, ale jej náskok bol menší. Dvojnásobný viceprezident Baracka Obamu to má rozbehnuté dobre.

Tri hlavné témy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa