Schváleným zákonom o ukončení niektorých exekučných konaní štát zamotal hlavu viacerým exekútorom, dlžníkom aj veriteľom. Celkovo sú dnes na súdoch viac ako tri milióny takýchto konaní, pričom približne 2,6 milióna prípadov súdy nevyriešili od roku 1996.

V zákone sú aj výnimky, na ktoré sa zastavenie nevzťahuje. Netýka sa napríklad vymáhania pohľadávok na výživnom, nepeňažného plnenia či financií z európskych fondov alebo rozhodnutí.

Krátke lehoty obmedzujú

„Súdni exekútori majú na zastavenie starých exekúcií veľmi krátku lehotu 180 dní [od účinnosti zákona 1. januára 2020 – pozn. TREND], hoci rezort spravodlivosti predpokladal pre súdy na ich ukončenie dvanásť rokov,“ konštatuje pre TREND hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

Presné čísla všetkých exekúcií, pri ktorých sa predpokladá, že splnia podmienky na zastavenie, však nie sú známe ani preto, lebo veritelia v posledných dňoch minulého roku v tisíckach prípadov oznámili, že evidujú určité financie na vymáhané pohľadávky. To však nie je všetko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa