Umenie sa na Slovensku nerodí ľahko. Chýbajú mu peniaze. Ľahké to v umení nemali ani ženy. Napríklad divadelná réžia v kamenných divadlách bola ešte pred jedným-dvomi desaťročiami viac dominanciou mužov. Dnes je situácia v rodovej oblasti o čosi lepšia, hoci peňazí na kultúru nikdy nie je dosť. 

TREND sa pozrel na tri zaujímavé ženy, ktoré sa stali šéfkami troch rôznych divadelných inštitúcií, z ktorých každá je financovaná inak. Slovenka srbského pôvodu Vladislava Fekete je už 15 rokov riaditeľkou Divadelného ústavu, ktorý financuje ministerstvo kultúry, dramatička a režisérka Valeria Schulczová šéfuje Mestskému divadlu Pavla Országha Hviezdoslava a herečka Lucia Siposová má súkromné divadlo kabaretného typu Red Cat Cabaret. Každá je iná a jedinečná.

Inšpiroval ju new York

Všetko sa začalo v New Yorku. Herečka Lucia Siposová žila v americkom meste niekoľko rokov v komunite kabaretných performerov. Tam vznikla myšlienka otvoriť si vlastný kabaretný klub v Bratislave, vytvoriť si v nej svoj malý New York. Prešlo desať rokov, kým sa tak stalo.

Potrebovala si ujasniť, čo si pod slovom kabaret predstavuje. Vždy, keď niekde vycestovala, hľadala kluby alebo podujatia v tomto žánri. Nebolo to vôbec jednoduché, zábavný podnik tohto typu nenájde človek na každom rohu.

Vladimír Hambálek
Neprehliadnite

Umelec, ktorý okúsil Pentu aj J&T, dnes balí trezory do kože

„Niektoré vystúpenia boli banálne, niektoré úžasne profesionálne, iné provokujúce či komické. Ale celkovo mi v nich chýbala silnejšia téma, väčšia interakcia či spontánnosť. Vedela som, že nechcem vytvoriť len nejaké predstavenie.

Chcela som vytvoriť autentické miesto, kde sa ľudia budú stretávať, zabudnú na realitu a môžu sa nechať uniesť. Náš umelecký obsah tomu zodpovedá. Rozosmeje, povznesie, inšpiruje, oslobodí,“ hovorí kabaretiérka, ktorá svoj sen preklopila do reality v októbri 2016.

Z herečky kabaretiérkou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa