Tri desaťročia hanby štátu

Prvou chybou bol nedostatok financií hneď v úvode, ktorý neumožnil dokončiť stavbu na Rázsochách skôr, ako sa pre nasledujúce vlády stala príťažou. Alebo skôr príležitosťou. Na začiatku si na nej politici mohli urobiť kampaň.

Keď už bolo sľubov veľa a ľudia im prestali veriť, začali sa kŕmiť súkromné firmy. Najskôr, aby vypracovali štúdiu uskutočniteľnosti, ktorej závery boli následne spochybnené. Neskôr poradcovia a právnici, ktorí mali radiť pri procese verejného obstarávania v súvislosti s PPP projektom, ktoré sa nikdy nedokončilo.

Priebežne firma, ktorá stráži skelet na Rázsochách, a v najbližšom čase aj spoločnosť, ktorá ho zbúra. Kto konkrétne získa zákazku, sa ešte len ukáže. Rada Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) stále rozhoduje, či ministerstvo zdravotníctva vybralo najdrahšiu ponuku na základe nesplniteľných deklarácií víťazného uchádzača.

Tri desaťročia hanby štátu

Nemocnica Rázsochy Zdroj: Archív

Problémovému tendru nezabránila ani expertka na obstarávanie, bývalá predsedníčka ÚVO, ktorá sa stala riaditeľkou Nemocnice Rázsochy, Zita Táborská. Tender spustili pár dní pred jej nástupom do funkcie a paradoxne kvôli nemu teraz prácu nemá. Aspoň nie na tomto projekte.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa