Pokračovanie projektu Eurovea, odhalenie Klingerky, spustenie predaja projektu Sky Park i predstavenie víťazného návrhu Cvernovky. Celkovo 2 486 bytových jednotiek, ktoré zaplavia realitný trh v najbližších rokoch. Sú však len vrcholom ľadovca.

Úroky na minimách

Základ realitného boomu položili lacné úroky na hypotékach a úveroch na bývanie. Už pred rokom ovplyvňovali správanie kupujúcich, tento rok sa trend ešte zrýchlil. Pomohol tomu aj zákon o úveroch, ktorý zosekal poplatky za predčasné splatenie hypotéky. Výsledok na seba nenechal dlho čakať. Už v marci minulého roka podliezla priemerná úroková sadzba pri nových úveroch hranicu dvoch percent a pod ňou sa udržala aj tento rok.

Slováci nemali nikdy také lacné hypotéky a odzrkadlilo sa to aj na trhu. Predaje bytov, či už starých alebo nových, sa dostávali na predkrízovú úroveň. Spoločnosť Bencont Investments vypočítala, že za celý rok 2016 sa v Bratislave predalo 4 543 bytov v novostavbách, čo je o 703 viac ako rok predtým. Ak by sme toto číslo rozrátali na dni, v hlavnom meste sa denne predalo až 13 nových bytov.

Rekordérom bol posledný kvartál minulého roka, keď sa v hlavnom meste podľa Bencontu predalo 1 394 bytov. Posledné tri mesiace tak prekonali dosiaľ najsilnejšiu jar minulého roka. Najpopulárnejšie zostávajú dvojizbové byty, stúpa však aj záujem o trojizbové varianty.

Kombinácia nízkych úrokov a vysokého dopytu sa postarala o to, že stúpajú aj ceny bytov. Kým v priemere podľa Národnej banky Slovenska (NBS) stál v roku 2015 štvorcový meter 1 227 eur, vlani sa celoslovenský priemer vyšplhal na 1 279 eur. Išlo o zvýšenie na úrovni necelých päť percent. Cenovky sa najvýraznejšie prepisovali v Žilinskom kraji, kde priemerná cena za štvorcový meter poskočila o sedem percent. Paradoxne, v Košickom kraji sa byty podľa štatistiky NBS zlacňovali.

Oveľa väčšiu výpovednú hodnotu malo dianie v poslednom kvartáli vlani. Štatistiky odhalili, že ceny v Žilinskom kraji stúpli medziročne o 11,33 percenta a v Nitrianskom dokonca o 15,76 percenta. V prípade hlavného mesta išlo o cenový nárast na úrovni 6,76 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa