Úrad pre dohľad nad výkonom auditu (UDVA) ako národný regulátor má viaceré významné kompetencie, medzi ktoré patrí aj monitorovanie vývoja na trhu poskytovania služieb štatutárneho auditu subjektom verejného záujmu (SVZ).

Tento trh sa postupne rozvíja, preto je potrebné, aby úrad monitoroval jeho vývoj, najmä pokiaľ ide o riziká vyplývajúce z vysokej koncentrácie. Na účely monitorovania úrad využíva aj verejne dostupné informácie zo správ o transparentnosti audítorských spoločností.

Na základe ich tržieb pripravil rebríček audítorských spoločností na trhu poskytovania služieb štatutárneho auditu SVZ. Poradie bolo určené na zá-klade tržieb za štatutárny audit ročných a konsolidovaných účtovných závierok SVZ a subjektov patriacich do skupiny podnikov, ktorých materským podnikom je SVZ.

Na účely monitorovania a analýzy trhu poskytovania služieb štatutárneho auditu subjektom verejného záujmu úrad používa aj ďalšie metódy ako napríklad mieru koncentrácie, Herfindahlov-Hirshmanov index (HHI) či Lorenzovu krivku.

Štyri najsilnejšie spoločnosti

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa