Prinášame vám výber správ z printovej rubriky Týždenníka TREND.

Leyenová: EÚ musí transformovať svoj trh s elektrinou a zastropovať cenu ruského plynu

Prioritou Európskej únie je podľa predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej transformácia trhu s elektrinou, úspora energie a zavedenie cenového stropu na ruský plyn, ktorý do Európy prúdi cez plynovody. Uviedla to na stretnutí organizovanom alianciou CDU/CSU v bavorskom meste Murnau.

Prioritou EÚ je podľa šéfky EK čeliť snahám Ruska a jeho prezidenta Vladimira Putina o manipuláciu s trhom s plynom, ktorá má vážne dôsledky na ceny plynu a elektriny v Európe.

„Usilovne sme pracovali na ukončení našej závislosti od ruského plynu a obrátili sme sa na iných dodávateľov. Výsledkom je, že Nórsko teraz dodáva do Európy viac plynu ako Rusko a okrem toho aj USA dodávajú Európe značné objemy skvapalneného plynu,“ povedala. Zároveň priznala, že to stále nestačí.

„Musíme ísť o krok ďalej. V prvom rade je najvyššou prioritou úspora energie,“ vyhlásila. Ďalším zámerom EÚ je podľa nej zabezpečiť, aby sa časť nadmerných ziskov, ktoré výrobcovia elektriny neočakávali a nedokážu rýchlo preinvestovať, využila na finančnú podporu zameranú na ľudí s nízkymi príjmami a zraniteľné podniky.

Napokon, tretím bodom európskej stratégie je zavedenie dočasného cenového stropu na ruský plyn. Únia sa podľa Ursuly von der Leyenovej v strednodobom horizonte musí snažiť o redizajn trhu s elektrinou, čiže oddeliť cenu plynu od všeobecnej cenotvorby elektriny. Zároveň by mala posilniť investície do obnoviteľných zdrojov energií.

Rozhodujúce orgány EÚ preukázali počas pandémie odolnosť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa