V USA nastáva situácia, keď inzercia smerovaná do onlinu začína tvoriť viac ako polovicu celého reklamného trhu. Digitálny reklamný priemysel v USA roky stabilne rastie predovšetkým vďaka silnému duopolu Facebook – Google. Dynamiku rastu objemu výdavkov v online dokresľuje, že ešte pred štyrmi rokmi tvorili výdavky v digitáli zhruba polovicu peňazí investovaných do zvyšných mediatypov.

Googlu a Facebooku sa mimoriadne darí napriek kauzám, pokutám či značnému riziku regulácie, ktoré sa spoločností týka doma aj v zahraničí. Firmy tým zásadnejšie netrpia, vlani k sebe stiahli 60 percent celého digitálneho priemyslu v USA, čo predstavuje približne 65 miliárd dolárov.

Budúci rok by už ich tržby mali stúpnuť na 77 miliárd. Silnejúcim hráčom je postupne Amazon, ktorému patril v roku 2015 len 1,2-percentný podiel na výdavkoch do digitálnej reklamy v USA, ale v roku 2019 je to už 8,8 percenta.

Podľa odhadov eMarketera minú inzerenti v USA v tomto roku na online reklamu 129 miliárd dolárov. Na reklamu v tradičných mediatypoch plánujú dať okolo 109 miliárd dolárov. Pri tomto vývoji zostávajú v úzadí najmä noviny a časopisy, ktorým predpovedajú ďalší pokles.

Tempo rastu onlinu sa však zároveň zrejme blíži k vrcholu – mediálna sieť Magna súhlasí, že mediatyp si tento rok vezme najviac, okolo 57 percent výdavkov, no medziročný nárast sa po rokoch spomalí – na 16 percent, kým posledných šesť štvrťrokov to bolo v rozmedzí od 19 do 22 percent.

„Myslím si, že sme dosiahli bod zlomu v digitálnej reklame,“ povedal výkonný viceprezident Magna Global Vincent Létang s dôvetkom, že spomalenie, ktoré Magna a ďalšie agentúry očakávali už roky, nastalo. Ako dodáva, „nič nemôže navždy rásť 20-percentým tempom“. Agentúra Zenith predpovedá do roku 2021 spomalenie ročného nárastu priemerne o 10 percent. Ale stále je to dvojciferný rast, ktorý iné mediatypy nedosahujú.

Vývoj čistých reklamných výdavkov na Slovensku 1/6
(mil. eur)

Už tretina peňazí ide na Slovensku do onlinu. Kedy predbehne televízie?

PRAMEŇ: údaje poskytnuté agentúrami; Pozn.: 1 Obsahuje odhadované investície do Facebooku a Googlu

Aj na Slovensku silnie duopol

Slovensko v mnohom kopíruje vývoj na západných trhoch, hoci spravidla s istým časovým odstupom. Napriek tomu, že u nás zatiaľ objem digitálnej reklamy nedosahuje svetový priemer ani najvyšší podiel spomedzi mediatypov na celkových výdavkoch, dominancia Googlu a Facebooku je totožná ako vo svete. Títo hráči si navyše 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa