Človek môže investovať do rôznych typov aktív. Môže nakúpiť akcie, dlhopisy, zlato, nehnuteľnosti či kryptomeny. Niektoré z týchto aktív sú skutočnou investíciou, ktorá prináša pozitívny cash flow, iné sú iba špekuláciou, ktorá je založená na očakávaní ďalšieho rastu ceny aktíva.

V celej histórii, dlhodobej aj krátkodobej, však nebola lepšia investícia ako akcie. Tie prakticky neustále a konštantne rastú s výnimkou krátkych období ekonomických recesií a ako bonus prinášajú investorovi dividendy. Ostatné aktíva sú buď defenzívne a prinášajú nízky či žiadny výnos, ako napríklad zlato, alebo sú čisto špekulatívne a prinášajú riziko straty hodnoty celej investície ako napríklad bitcoin.

Dokonca aj keď príde ekonomická kríza a finančné problémy, v následnom rastovom cykle akciové indexy predbiehajú svoje predchádzajúce vrcholy a je jedno, aká veľká akciová bublina vznikla.

Za posledných sto rokov nastalo na amerických akciových trhoch 13 medvedích korekcií, pričom všetky boli v následnom býčom trhu nielen vymazané, ale akciový index ďalej vzrástol priemerne až o 68 percent. Aj súčasnosť ukazuje, že nie je lepšia investícia ako držba akcií. Ako vždy a všade, má to aj riziká.

Pohľad na výkonnosť akciových trhov v septembri ukázal, že americké akcie rastú už sedem mesiacov v rade. Ide o pomerne úctyhodný výkon. Punc rastu dodáva skutočnosť, že benchmarkový akciový index S&P 500 v tomto roku uzatváral na nových historických maximách už vyše 50-krát. Takéto niečo sa stalo v povojnovej histórii iba tri razy.

Len málokto investoval ušetrené peniaze do akcií. Predaje podielových fondov v roku 2020 skončili na hodnote 450 miliónov eur.
Neprehliadnite

Top vo financiách: Akcie vedia aj klesať. Obavy z neustáleho rastu sa zvyšujú

Od koronavírusových miním z vlaňajšieho marca index vzrástol na dvojnásobok. Dokonca od maxím spred veľkej finančnej krízy, keď sa hovorilo o obrovskej bubline, zvýšil svoju hodnotu takmer trojnásobne. Nedokázala ho zastaviť koronakríza, vyššia inflácia ani výpadok globálnej dodávateľskej siete.

Väčšina investorov verí, že rast bude v čase nulových sadzieb a bezprecedentného vládneho zadlžovania pokračovať. Na obzore sa však zbierajú ťažké mraky.

Mohykáni držia nádej

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa