O tohtoročné ocenenie bojovala pätica poisťovní. Nomináciu okrem víťaza získala aj druhá Generali, tretia ČSOB Poisťovňa, štvrtá Uniqa a piata Kooperativa. Tieto spoločnosti dokázali najlepšie uspieť v trojici sledovaných kritérií. Sú nimi pomer zisku k čistému zaslúženému poistnému, pomer zisku k vlastnému imaniu a medziročná zmena v hrubom predpísanom poistnom.

Ukazovatele hodnotil TREND za rok 2020. Všetky poisťovne, ktoré sa v predchádzajúcom ročníku umiestnili v prvej trojke, boli nominované aj tentoraz. Prvenstvo z predchádzajúceho roka obhajovala ČSOB Poisťovňa, striebornú pozíciu vlani obsadilo Generali a bronzovú Allianz.

Poisťovne sa museli v roku 2020 vyrovnať s rizikami, ktoré sa doposiaľ považovali za teoretické. Prišla pandémia, teda okolnosť, s ktorou nemohli počítať v plnom rozsahu a takisto ju nemôžu v plnom rozsahu kryť.

Z pandémie poisťovne napokon vyviazli v podstate bez výraznejších problémov. Nominované poisťovne sa bez problémov dokázali udržať v zisku. Aj to výraznou mierou prispelo k ich úspechu v súťaži.

sporenie
Neprehliadnite

Polrok v poisťovníctve v znamení spájania trhových hráčov

Silné poistenie áut

Poistný sektor má za sebou mimoriadne náročný rok. Poistenie je biz-nis s rizikom. Niektoré riziká sa vlani zvýraznili, iné sa oslabili. Minulý rok priniesol v podstate historickú udalosť – poisťovne dokázali byť ziskové aj v oblastiach, ktoré sú z pohľadu trhu tradične problémové.

„Karanténne opatrenia pozitívne pôsobili na poistné plnenia v poistení áut. Podľa údajov ministerstva vnútra nastalo vlani o štrnásť percent menej dopravných nehôd než v predchádzajúcom roku. Poisťovne vďaka tomu ušetrili 12,4 percenta nákladov a kombinovaný ukazovateľ poklesol na 94,8 percenta,“ upozornila Národná banka Slovenska (NBS).

Kombinovaný ukazovateľ v podstate porovnáva vybrané poistné s nákladmi na poistné plnenia a s ďalšími výdavkami, ktoré sú spojené s daným produktom. „Stále ide o najhoršiu hodnotu spomedzi odvetví neživotného poistenia. Na druhej strane, poistenie áut tvorí 60 percent, takže aj malá zmena v kombinovanom ukazovateli má viditeľný vplyv na hospodárenie sektora,“ dopĺňa NBS.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa