O tohtoročné ocenenie zabojuje pätica poisťovní. Nomináciu v abecednom poradí získali Allianz – Slovenská poisťovňa, ČSOB Poisťovňa, Generali Poisťovňa, Kooperativa a Uniqa poisťovňa. Tieto spoločnosti dokázali najlepšie uspieť v trojici sledovaných kritérií. Sú nimi pomer zisku k čistému zaslúženému poistnému, pomer zisku k vlastnému imaniu a medziročná zmena v hrubom predpísanom poistnom. Ukazovatele hodnotil TREND za rok 2020.

Všetky poisťovne, ktoré sa v predchádzajúcom ročníku umiestnili v prvej trojke, sú nominované aj tentoraz. Prvenstvo z predchádzajúceho ročníka obhajuje ČSOB Poisťovňa, striebornú pozíciu vlani obsadila spoločnosť Generali a bronzovú Allianz. Výsledky vyhlási TREND dňa 9. novembra na galavečere spolu s víťazmi ďalších kategórií – Banka roka, Manažér roka, Investor roka, Daňovník roka a Firma roka.

sporenie
Neprehliadnite

Polrok v poisťovníctve v znamení spájania trhových hráčov

Poisťovne sa museli v roku 2020 vyrovnať s rizikami, ktoré sa doposiaľ považovali za teoretické. Prišla pandémia, teda okolnosť, s ktorou nemohli počítať v plnom rozsahu a taktiež ju nemôžu v plnom rozsahu kryť. Z pandémie poisťovne napokon vyviazli v podstate bez výraznejších problémov. Nominované poisťovne sa bez problémov dokázali udržať v zisku. Aj to výraznou mierou prispelo k ich úspechu v súťaži. 

Historický rok pre poistenie vozidiel

Poistný sektor má za sebou mimoriadne náročný rok. Poistenie je biznis s rizikom. Niektoré riziká sa vlani zvýraznili, iné oslabili. Minulý rok priniesol v podstate historickú udalosť – poisťovne dokázali byť ziskové aj v oblastiach, ktoré sú z pohľadu trhu tradične problémové. „Karanténne opatrenia pozitívne pôsobili na poistné plnenia v poistení áut. Podľa údajov ministerstva vnútra nastalo vlani o štrnásť percent menej dopravných nehôd než v predchádzajúcom roku. Poisťovne vďaka tomu ušetrili 12,4 percenta nákladov a kombinovaný ukazovateľ poklesol na 94,8 percenta,“ upozornila Národná banka Slovenska (NBS). 

Kombinovaný ukazovateľ v podstate porovnáva vybrané poistné s nákladmi na poistné plnenia a ďalšími výdavkami, ktoré sú spojené s daným produktom. „Stále ide o najhoršiu hodnotu spomedzi odvetví neživotného poistenia. Na druhej strane, poistenie áut tvorí šesťdesiat percent, takže aj malá zmena v kombinovanom ukazovateli má viditeľný vplyv na hospodárenie sektora,“ dopĺňa NBS.

Aj tento faktor sa nakoniec podpísal pod to, že poisťovne zarábali v pandemickom roku lepšie ako v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch. Za celý rok 2019 vygeneroval poistný sektor zisk 182,6 milióna eur. V roku 2020 to bolo 195,4 milióna eur. V roku 2019 poisťovne čelili nákladom na úrovni 1,5 miliardy eur v hrubej výške. V pandemickom roku tieto náklady klesli na 1,37 miliardy eur. 

Pandémia sa v mnohých smeroch poisťovní vôbec nedotkla a sektor sa rozvíjal. „V podstate sektor nebol nejako výrazne postihnutý krízou. Kde to poisťovne pocítili, bol určite nový biznis,“ poznamenal koncom vlaňajška Marek Ličák z NBS. 

Pokles vybraného poistného

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa