Témou vlaňajšieho roka sa stalo ďalšie omeškanie a výrazné predraženie dostavby tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Očakávané spustenie prevádzky na jeseň 2019 postupne odďaľovali problematické horúce skúšky a projekt sprevádzalo ďalšie zatýkanie i policajné razie. Ohlásením predraženia výstavby o ďalších 270 miliónov eur sa už celkový účet za Mochovce vyšplhal na 5,7 miliardy eur. So spustením tretieho bloku sa počíta začiatkom roka 2021.

Obavy zahnala dohoda

Nervozitu v plynárenskom sektore vlani vyvolala obava z plynárenskej krízy. Na dohodu o tranzite zemného plynu medzi Ukrajinou a Ruskom čakali zainteresovaní až do posledných decembrových dní. Pozitívne ovplyvní aj prepravu ruského plynu cez územie Slovenska. Neistota z budúcnosti dodávok plynu cez Ukrajinu v predchádzajúcom roku po ňom zvýšila dopyt – objem prepravy dosiahol rekordné hodnoty. Európske podzemné zásobníky sa naplnili, čo následne stlačilo ceny nadol.

Energetika, solárne panely
Neprehliadnite

Zaručene zelená elektrina je pre firmy úľava aj prestíž. Po novom ju možno mať aj doma

Priemyselnú produkciu však v tomto roku pridusila nová pandémia koronavírusu. Spotreba energií, a tým aj ich cena, spadla na historické minimum. Elektrárne sú nútené obmedzovať produkciu, čo sa nevyhnutne prejaví aj v ich hospodárskych výsledkoch. Nové tváre na čele Európskej komisie, ale aj tie v novej slovenskej vláde majú navyše ambíciu pohľad na pravidlá platné v energetickom sektore zásadne zmeniť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa