Neznámy muž napadol na štadióne v Detroite počas tréningu Nancy Kerriganovú a teleskopickým obuškom ju udrel po nohách. Útok zachytila aj bezpečnostná kamera, na ktorej záberoch mladá športovkyňa s plačom kričí: „Prečo? Prečo? Prečo?“

Ako neskôr ukázalo policajné vyšetrovanie, za útokom stál človek, ktorého si najal bývalý manžel konkurenčnej krasokurčuliarky Tonye Hardingovej – prvej Američanky v histórii, ktorá súťažne skočila trojitý Axel. Zranenia Kerriganovej našťastie neboli vážne a obe rivalky sa neskôr kvalifikovali na olympiádu.

O udalostiach, ktoré k útoku viedli, ako aj tých, ktoré nasledovali, hovorí sarkasticky ladený americký film Ja, Tonya (I, Tonya) nominovaný tento rok na troch Oscarov. Pred týždňom vstúpil aj do slovenských kín.

Toto sú športové filmy, ktoré sa naozaj oplatí vidieť

Tonya Hardingová znášala prehry vždy veľmi ťažko (Ja Tonya). Zdroj: Profimedia.cz

Vytrvalosť i hodnoty

Rozhodne nejde o jediný filmový počin minulého roku, ktorý zachytáva zaujímavé a zlomové udalosti zo života reálne žijúcich športových hviezd.

Ďalšími, ktoré získali pozitívny ohlas od kritiky aj publika, boli dva tituly z tenisového prostredia. V centre ich pozornosti sú konkrétne tenisové zápasy, ktoré prepísali históriu. Škandinávsky film Borg/McEnroe (Borg McEnroe), ktorý mal na Slovensku premiéru ešte v decembri vlaňajška, sa zameriava na šampionát vo Wimbledone z roku 1980. Slušniak Björn Borg v ňom obhajoval piaty titul v poradí na legendárnom londýnskom turnaji proti neriadenej strele – Američanovi Johnovi McEnroeovi.

Ďalšou tenisovou snímkou, ktorá by mohla do našich kín doraziť v priebehu roka, je Súboj pohlaví (Battle of the Sexes). Zameriava sa na udalosti, ktoré v roku 1973 vyvrcholili legendárnym mužsko-ženským duelom medzi tenisovým veteránom Bobbym Riggsom a ženskou tenisovou jednotkou Billie Jean Kingovou.

Iniciátorom zápasu bol šovinisticky naladený Riggs, ktorý chcel presvedčiť publikum o nadradenosti mužov nad ženami v športe. Kingová zase bojovala za lepšie podmienky a odmeny pre profesionálne tenisové hráčky.

Toto sú športové filmy, ktoré sa naozaj oplatí vidieť

Šovinizmus verzus „feminizmus& (Súboj pohlaví) Zdroj: SITA/AP

Životopisné športové filmy síce v rámci kinematografie predstavujú skôr okrajovú záležitosť, avšak profesionalita, s akou sú tieto tri príbehy napísané, natočené a zahrané, vytvára vysoký predpoklad, že dokážu osloviť široký okruh divákov vrátane tých, ktorí bežne tomuto druhu filmov neholdujú.

Hovoria nielen o zlomových životných situáciách, ale aj o vytrvalosti a ľudských hodnotách, čo môže byť inšpiráciou nielen v športe, ale aj v živote ako takom či v biznise. TREND prináša dôvody, prečo by ste si mohli spomínané tituly, ako aj staršie športové životopisné filmy pozrieť.

Výborné herecké výkony

Životný príbeh krasokorčuliarky Tonye Hardingovej je smutným dôkazom toho, že zničené detstvo sa môže veľmi ľahko pretaviť do neschopnosti mať duševne napĺňajúce vzťahy aj v dospelosti. Práve preto, aby film nepôsobil ako depresívna sociálna dráma, ho austrálsky režisér Craig Gillespie ladil do komicko-sarkastických odtieňov. A urobil dobre.

V centre diváckej pozornosti stoja dva výborné herecké výkony. Hlavnú úlohu zveril režisér 27-ročnej hviezde Margot Robbie (Vlk z Wall Street, Jednotka samovrahov). A nezabudnuteľná je ako jej nepríjemná psychopatická matka aj Allisson Janney, známa napríklad z televízneho seriálu Západné krídlo. Tá za svoj výkon už získala Zlatý glóbus ako najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. Hardingovej matka neustále fajčí, svoju dcéru častuje nenávistnými poznámkami, nič jej neodpustí, nikdy ju nepochváli. Neskôr ju dokonca oklame, aby ju mohla usvedčiť z účasti na útoku na konkurentku a poslať do väzenia.

Ostro sledovaný súdny proces s Tonyou Hardingovou sa napokon skončil jej vylúčením z Americkej krasokorčuliarskej asociácie, čo de facto znamenalo zákaz súťažiť, v dôsledku čoho sa nešťastná športovkyňa vrhla na box a automobilové závody. Vo svojich 48 rokoch je dnes znovu vydatá, má tri deti a v rozhovoroch sa snaží publikum presvedčiť, že je skutočne šťastná.