Bašternákov prípad totiž ukázal aj na nefungujúce inštitúcie štátu. A v nich buď nenastala žiadna náprava, alebo len kozmetické zmeny.

Developer L. Bašternák v roku 2012 podozrivo obchodoval s bytmi. Cez svoju novú firmu BL 202 žiadal od štátu nadmerný odpočet DPH za takmer dva milióny eur. Vratku mu vyplatili, ale celú vec začali skúmať daňoví kriminalisti z Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS), ktorí podali trestné oznámenie pre podvod. Doložili viacero dôkazov, pre ktoré sa celá transakcia s bytmi javila ako účelový prevod s cieľom vytiahnuť zo štátnej kasy peniaze. Policajná vyšetrovateľka oznámenie napriek tomu odmietla.

Až v marci 2016, keď na celú vec upozornil týždenník TREND a Denník N, sa tým začali zaoberať politici, verejnosť a následne opäť aj polícia. Vtedy už dospela presne k opačnému záveru ako predtým. L. Bašternáka obvinila z trestného činu neodvedenia dane.

V snahe vyhnúť sa trestu obvinený využil paragraf o účinnej ľútosti. Podľa neho, ak osoba dlžnú daň doplatí, trestnosť skutku zaniká.

„Klient mal možnosť nazrieť 2. februára do spisu,“ povedal pre TREND Bašternákov advokát Peter Filip. V ňom už Finančná správa potvrdila, že dlžnú sumu pripísali na štátny účet. Podnikateľ teraz čaká na stanovisko prokurátora, ktorý rozhodne, či môže účinnú ľútosť uplatniť.

S políciou sa nepohlo

Skutočnosť, že polícia až po verejnom tlaku posúdila vec ako trestný čin, vyvolala otázky o jej nezávislosti. Rezort vnútra riadi minister Robert Kaliňák (Smer-SD). Práve on spolu so svojím straníckym kolegom, exministrom financií a neskôr dopravy Jánom Počiatkom získali podiely v ďalšej Bašternákovej spoločnosti B.A. Haus.

TREND na to prišiel vďaka informáciám, ktoré zverejnil asistent poslanca za SaS Filip Rybanič. Ten bol zároveň aj zamestnancom banky a pozrel sa na účty politikov Smeru, na ktoré im prišli peniaze z B.A. Haus. F. Rybanič je za to momentálne obžalovaný, pre porušenie bankového tajomstva stojí pred súdom.

Aj ministra vnútra musela polícia preveriť na podnet opozície, či prevod obchodných podielov v B.A. Haus nebol v skutočnosti úplatkom. Polícia žiadnu korupciu nenašla.

Minister vnútra na pochybnosti o vyšetrovaní Bašternákovej vratky DPH aj svojej osoby políciou, ktorú má pod palcom, reagoval tým, že vyšetrovatelia sú procesne nezávislí a nemôže ich nijako ovplyvňovať. Na prípadné odstúpenie z funkcie nevidel dôvod ani vtedy, keď polícia začala riešiť, za akých okolností sa dostal do spoločnosti B.A. Haus.

Faktom však je, že policajného prezidenta vymenúva minister vnútra. V prípade ďalších vysokých policajných funkcionárov ide taktiež o politické nominácie. Na policajné vyšetrovanie tak majú dosah ľudia, ktorých dosadil Smer. Priamo pod ministerstvo vnútra navyše patrí policajná inšpekcia, ktorá by sa mala zaoberať prípadnými pochybeniami policajtov vrátane ovplyvňovania či korupcie.

Viacerí odborníci zastávajú právny názor, že na vratky DPH sa účinná ľútosť nevzťahuje

Keď Most-Híd vstupoval do koalície, dal si ako jednu z podmienok reformu v polícii. Urobil tak pod vplyvom Bašternákovej kauzy, o vzniku vlády sa totiž rokovalo práve v čase, keď ju TREND a Denník N otvorili. Navrhované zmeny sa dostali do programového vyhlásenia vlády. Most-Híd žiadal najmä to, aby policajného prezidenta a šéfa inšpekcie vymenúvala vláda, nie iba minister vnútra.

Smer sa však s príslušným návrhom zákona neponáhľa. Začiatkom februára stratil ich koaličný partner trpezlivosť a pritlačil na ministra vnútra, ktorý predložil zatiaľ nekompletný materiál. R. Kaliňák však zopakoval, že v reforme polície, ako ju žiada Most-Híd, veľký zmysel nevidí.

Daniarov upratali

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa