Volkswagen sa dočká nových modelov

Investor: Volkswagen Group (nemecký investor)
Lokalita: Devínska Nová Ves
Investícia: 500 mil. eur – 1 mld. eur
Zámer: modernizácia, rozšírenie výrobného portfólia

Volkswagen Passat - na výber budú motory TSI a TDI
Zdroj: Volkswagen

Tunajší najväčší výrobný podnik v automobilovej oblasti má zelenú pre masívne zmeny na obdobie ďalších piatich rokov. Bratislavský výrobný podnik Volkswagen Slovakia bude vyrábať nasledujúce generácie modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb. Závod nemeckého koncernu sa začne pripravovať na výrobu dvoch nových modelov a realizuje investície v objeme približne päťsto miliónov eur na najbližšie roky. Celkovo by sa tento objem mal v dlhodobom horizonte ešte zvyšovať takmer na miliardu eur a podľa šéfa slovenského závodu Olivera Grünberga sa nebude týkať len výroby dvoch nových modelov. S novými plánmi sa tak do Bratislavy po vyše tridsiatich rokoch vráti Volkswagen Passat, ktorý bol prvým modelom vyrábaným v tamojšom závode. Vďaka získaniu nového projektu podnik dokáže garantovať existujúce pracovné miesta. Zároveň by mal v najbližších rokoch vytvoriť ďalších asi dvetisíc nových praovných miest. Výroba technologicky náročnejších modelov si vyžiada kvalifikovaných pracovníkov, a to napriek tomu, že vlajkové lode medzi limuzínami dvoch koncernových značiek sa v bratislavskej fabrike budú len montovať.

Rozhodli sme sa zvýšiť kapacitu v Bratislave
Herbert Diess, generálny riaditeľ VW

Investícia je podľa ministra financií Eduarda Hegera silným signálom aj pre ďalších potenciálnych investorov. Tí sa budú slovenskému priemyslu hodiť. „Slovensko si podobnú investíciu vyžadovalo a bolo na ňu pripravené,“ myslí si analytik Revue priemyslu Martin Jesný. Výroba v bratislavskom závode bude vysokosofistikovaná.Podľa M. Jesného získame zároveň priestor, aby sme sa v automotive pripravili na technologickú zmenu. Tá počíta s integráciou Priemyslu 4.0, s vysokou mierou automatizácie a s kvalifikáciou ľudí. To dá priestor učiť sa novým technológiám a kvalifikovať pracovníkov, v budúcnosti sa to môže pretaviť aj do ich vyšších príjmov. Podľa analytika oba modely majú vysokú pridanú hodnotu pre bratislavský podnik, pretože sú dlhodobo lídrami firemných flotíl, čo zabezpečí ich silný a dlhodobý odbyt. Potvrdzuje to aj pretrvávajúci dopyt po veľkých a luxusných SUV modeloch, ktoré sa pri Bratislave vyrábajú.   „Z tohto hľadiska bude portfólio podniku Volkswagen Slovakia silné a veľmi dôležité aj pre koncern,“ dodáva analytik. Vlani Volkswagen na Slovensku vyrobil 377 750 vozidiel, viac ako dve tretiny z toho tvorili SUV modely.

 

Porsche preinvestuje štvrť miliardy na Považí

Investor: Porsche Werkzeugbau (nemecký investor)
Lokalita: Horná Streda
Investícia: 250 mil. eur
Zámer: výroba karosérií

Porsche, automotive
Zdroj: Porsche

Nemecká automobilka avizovala na Slovensku ďalšiu významnú investíciu. Podľa zámeru spoločnosti Porsche Werkzeugbau sa nová megainvestícia vo výške viac ako 250 miliónov eur týka druhej etapy výstavby areálu Centra automatizácie a robotizácie automobilovej výroby pri Hornej Strede. Tento projekt bude zameraný na výrobu automobilových karosérií a ich častí. Prvá etapa sa týkala technologického centra, ktoré v tejto lokalite už vyrastá. Okrem neho má Porsche v Dubnici nad Váhom v prevádzke nástrojáreň. Nový závod by mal zamestnať až 1 200 zamestnancov. Začiatok výstavby je podľa zámeru naplánovaný na prvý kvartál roku 2024, výstavba by sa mala skončiť v treťom kvartáli 2026 a následne na prelome rokov 2026 a 2027 by sa mala začať prevádzka.

 

Megalomanské plány na Morave nateraz padli

Investor: ICBC (čínsky investor)
Lokalita: Holíč
Investícia: 200 mil. eur
Zámer: multimodálne prekladisko

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa