Kontrolu nad miliardami eur plánovali politici získať rafinovaným spôsobom, znárodnenie maskovali snahou o zvýšenie konkurencie prostredníctvom vytvorenia štátnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS). Tá by ako jediná na trhu mohla všetky zarobené peniaze znovu investovať do zhodnotenia úspor sporiteľov. To by však v porovnaní so súkromnými spoločnosťami bola obrovská konkurenčná výhoda. Tie si totiž nemôžu dovoliť pracovať zadarmo a roky vyberajú za zhodnotenie úspor od sporiteľov poplatky.

„V návrhu na vznik štátnej DSS sme jednoznačne videli snahu o znárodnenie druhého piliera. Našťastie podľa posledných informácií pravdepodobne nevznikne,“ povedal pre TREND výkonný riaditeľ Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Ivan Švejna.

Naďalej sa diskutuje o možnosti zavedenia porovnávacích benchmarkov a v hre je aj vytvorenie takzvanej investičnej rady. V nej majú štátom vybraní experti diktovať súkromným spoločnostiam, ako investovať. V praxi táto zmena zničí konkurenciu a druhý pilier premení na investovanie plánované štátom.

To by ako-tak bolo prijateľné iba v prípade, že by vláda garantovala lepšie zhodnotenie úspor ako súkromný sektor. To je v každom prípade krajne neisté a výsledkom môže byť ešte slabšie zhodnotenie peňazí ako dnes. Potom je jasné len to, že prípadné finančné straty, rovnako ako v minulosti, sporiteľom nikto nenahradí.

Pred desiatimi rokmi po vypuknutí finančnej krízy utrpel druhý pilier obrovské straty. V snahe zabrániť zopakovaniu podobných škôd sa vláda Smeru-SD v roku 2013 rozhodla presunúť všetkých sporiteľov do garantovaných fondov. Jedine v nich totiž DSS museli prípadné straty zaplatiť z vlastných peňazí, preto investovali opatrne s malým výnosom.

Lenže v nasledujúcich rokoch prišlo obdobie dlhotrvajúceho hospodárskeho rastu. Pre zásah štátu prišiel druhý pilier podľa odhadu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť o dve až osem miliárd eur. Väčšina ľudí totiž ostala tam, kde ich zaradil štát. Paradoxne, práve nízke výnosy stoja za diskusiami o znárodnení druhého piliera, ktoré otvoril minister Milan Krajniak (Sme rodina).