Firmy sa podľa šéfa Zväzu polygrafie na Slovensku Petra Blublu sťažovali najmä na komplikovanosť legislatívy, ktorá sa navyše neustále mení. Prezident organizácie očakáva, že prevádzky budú pokračovať v racionalizačných opatreniach a zameraní na automatizáciu výroby, a to z viacerých dôvodov. Jednak sa snažia napojiť na vlnu Priemyslu 4.0, ktorý má za cieľ vytvoriť inteligentné fabriky, jednak ide o snahu pripraviť sa na prichádzajúce ochladenie ekonomiky a možnú krízu.

„Jednoznačne bude v hre aj robotizácia. V Neografii nasadzujú roboty na manipuláciu s hárkami a hotovými výrobkami. Robot je relatívne neomylný, je ochotný pracovať nonstop a nežiada zvyšovanie mzdy,“ vraví pre TREND P. Blubla. V odvetví dlhodobo chýba vyučený špecializovaný personál, najmä odborníci v oblasti tlače. Najväčšie ohrozenie je v dokončujúcom knihárskom spracovaní, kde chýbajú ľudia s adekvátnym vzdelaním. O knihárske odbory však v školách dlhodobo nie je záujem. P. Blubla dúfa, že mladých ľudí priláka systém duálneho vzdelávania.

Pád lídra trhu

Najväčšiemu hráčovi na trhu – firme Slovenská Grafia – medziročne klesli tržby o vyše desať percent a čistý zisk až o 77 percent. EBITDA predstavovala 4,5 milióna eur, čo je medziročné zníženie o 14 percent. Na pokles tržieb malo zásadný vplyv rozhodnutie významného strategického zákazníka zabezpečovať si papier a prepravné služby vo vlastnej réžii.

V spoločnosti Slovenská Grafia si ponechal iba 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa