Keďže vykonanie auditu zvykne trvať aj niekoľko mesiacov, povinné firmy by sa mali poponáhľať. Osloviť môžu niekoho z viac ako dvoch stoviek energetických audítorov, ktorí majú oprávnenie na takúto činnosť. Z analýzy energetického hospodárenia podniku vypadnú návrhy na opatrenia, ktoré smerujú k jeho zefektívneniu. Spoločnosť si však sama zváži, či do nich aj investuje. Energetické audity nie sú, samozrejme, určené len pre veľké podniky. Ostatné firmy si ich môžu nechať urobiť dobrovoľne, záujem o ne prejavujú tiež samosprávy.

Najvyšší čas

Podľa súčasných predpisov majú veľké podniky povinnosť nechať si bez ohľadu na výšku svojej energetickej spotreby vypracovať energetický audit každé štyri roky (po starom bol interval päťročný). Týka sa to firiem, ktoré majú viac ako 250 zamestnancov, a podnikov s ročným obratom presahujúcim 50 miliónov eur a zároveň súvahou vyššou než 43 miliónov eur. Pri klasifikácii sa berú do úvahy aj ďalšie kritériá, súvisiace s vlastníctvom akcií a podielom na hlasovacích právach.

Ministerstvo hospodárstva (MH) zoznam veľkých podnikov v súčasnosti nevedie. Podľa odhadu spoločnosti Magna Energia, ktorá dodáva energie koncovým zákazníkom, sa povinný audit týka viac ako deviatich stoviek spoločností.

„Záujem o energetické audity je v súčasnosti enormný. Predpokladáme, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa