Pred dvoma rokmi sa Bristol stal podľa rebríčka technologickej spoločnosti Huawei najinteligentnejším mestom v Spojenom kráľovstve. A vlani na globálnom veľtrhu Mobile World Congress získal ocenenie Smart City Awards, keď porazil Barcelonu, Dubaj i Singapur.

Ekolampy a termálne kamery

Základom smart city v Bristole je telekomunikačná infraštruktúra. Nazýva sa Bristol Is Open. Vlastní ju mesto, no záujemcovia – firmy, neziskovky, akademické a verejné inštitúcie – ju môžu využívať za rovnakých podmienok. Skladá sa z troch sietí: optickej, klasickej mobilnej (3G a 4G) a nízkofrekvenčnej IoT, ktorej vysielače sú umiestnené na dvoch tisíckach stĺpov verejného osvetlenia.

Aj samo verejné osvetlenie je smart. Zapína a vypína sa automaticky podľa intenzity okolitého svetla a pohybu pod lampami. Šetrí to náklady na elektrinu a mestu umožňuje komunikovať ekologický aspekt. Lampy slúžia tiež ako verejné Wi-Fi hot-spoty a sú na nich umiestnené senzory na meranie teploty, vlhkosti a kvality ovzdušia.

Dnes už sieť Bristol Is Open využíva viacero aplikácií, ako je smart home a manažment odvozu odpadu. Pomáha tiež – doslova – zachraňovať ľudské životy. Bristol patrí medzi najrizikovejšie mestá z pohľadu počtu utopených podnapitých ľudí. Ako píše magazín Computerworld, na Bristol pripadajú tri štvrtiny takýchto smrteľných nehôd v celom regióne. Napriek tomu, že na dverách pubov v okolí prístavu bežne visia výstražné cedule.

Mesto na zvýšenie bezpečnosti na nábreží nedávno inštalovalo termálne kamery, ktoré vysielajú virtuálny lúč pozdĺž hrádze. Keď ho niekto prekročí, vyšle sa upozornenie správcovi prístavu a záchranným zložkám. Súčasťou riešenia je aj možnosť hlasovej komunikácie medzi dispečerom a osobou, ktorá spadla do vody. Hneď v prvý večer po zapnutí sa bristolská radnica presvedčila o jeho funkčnosti.

A prečo sa rozhodla použiť termálne kamery namiesto klasických s full HD rozlíšením a nočným videním? „Nechceli sme kamery, ktoré by ľudia mohli vnímať tak, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa