Teraz alebo (možno) nikdy!

Často pripomíname, že pozmeňovaciemu návrhu, ktorý na poslednú chvíľu obmedzil poplatky za predčasné splatenie pôžičiek na bývanie na maximálne jedno percento, nepredchádzala žiadna odborná diskusia či dosahová analýza. Áno, priniesol mimoriadne výhodné podmienky pre klientov, ale my sme s eufóriou veľmi opatrní.

Dá sa totiž predpokladať, že aktuálne ponuky bánk, ktoré umelo vyvolala nová legislatíva, dlho nevydržia. Práve naopak, z dlhodobého hľadiska môžu priniesť aj zhoršenie podmienok. Dovtedy by však záujemcovia o nové bývanie alebo existujúci dlžníci rozhodne mali využiť to, čo trh aktuálne ponúka.

Klientom pomáhame s výberom optimálnych riešení nielen v rámci finančného sprostredkovania, ale aj s organizáciou súťaže Fincentrum & TREND Hypotéka roka. Aj v rámci tretieho ročníka hodnotila deväťčlenná odborná porota finančné produkty v jednej hlavnej a štyroch vedľajších kategóriách. Okrem hypotéky išlo o refinančnú hypotéku, stavebné sporenie, poistenie nehnuteľnosti a poistenie hypotéky.

Aj keď výsledky veľa napovedia o kvalite ponuky finančných inštitúcií, rád by som zdôraznil, že starostlivosť o financie je vysoko individuálna vec a priemerný klient neexistuje. Preto by rozhodovaniu o konkrétnom riešení mala predchádzať analýza potrieb klienta nezávislým finančným sprostredkovateľom, z ktorej môže pokojne vyplynúť aj iný víťaz.

Ak vlani v hypotékach platilo Kedy, ak nie teraz?, dnes sa to doslova zmenilo na: Teraz alebo nikdy! Aj keď to nikdy je v slovenskej realite bez záruky. Práve totiž zažívame, ako sa očakávania pomalšieho rastu hypotekárneho trhu v roku 2016 jedinou vetou v zákone dokázali zmeniť na realitu, v ktorej pobočky bánk nestíhajú spracovávať úverovú dokumentáciu. Tak radšej: Využite príležitosť, kým sa ponúka – teraz alebo (možno) nikdy!

Autor je riaditeľ a predseda predstavenstva Fincentrum Slovensko