K postupnému znižovaniu dodávok prispieva najmä zatepľovanie obytných budov a ďalšie racionalizačné kroky na strane odberateľov. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vzhľadom na ich veľký rozsah predpokladá, že nepriaznivý trend pre teplárenský biznis sa v nasledujúcich rokoch čiastočne zmierni. Trh s teplom by podľa regulátora mohol byť stabilnejší, aj keď jeho veľkosť ovplyvňujú klimatické podmienky.

Na veľkosť trhu negatívne vplýva aj odpájanie sa odberateľov od centrálnych zdrojov tepla, s ktorým sa podľa regulátora do budúcnosti neráta v takom veľkom rozsahu. V teplárenstve od vlaňajška rezonuje legislatívna novinka. Podľa novely zákona o tepelnej energetike sa veľké teplárenské spoločnosti môžu zúčastniť stavebného konania v prípade malých domových kotolní a svojím nesúhlasným stanoviskom skomplikovať takéto „konkurenčné“ projekty.

Ďalší prepad dodávok

Podľa údajov ÚRSO, ktoré vychádzajú z cenových návrhov dodávateľov na rok 2014, mala dodávka tepla v minulom roku dosiahnuť 14 534 gigawatthodín (GWh). V porovnaní s predvlaňajškom by to znamenalo pokles o približne tri percentá. Vzhľadom na to, že minulý rok bol výrazne teplejší než predchádzajúce, odhadol regulátor skutočný prepad dodávky tepla na vykurovanie až na

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa