Za slabými augustovými číslami priemyslu je potrebné hľadať najmä problémy na strane dodávok, ktoré komplikujú výrobu hlavne v automobilovom priemysle, ale čiastočne aj efekt posunutých celozávodných dovoleniek. V komentári to uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Za spomalením rastu produkcie podľa neho treba hľadať kľúčový automobilový priemysel. Ten z medziročného rastu priemyslu ubral až 8,7 percentuálneho bodu, keď sa jeho produkcia medziročne prepadla až o 32,9 percenta a bola najnižšia od mája 2020.

Štatistický úrad SR predtým informoval, že priemyselná produkcia v auguste 2021 sa po zohľadnení sezónnych vplyvov medzimesačne znížila o 3,8 percenta. Medziročný rast bol 0,8 percenta, ale jeho tempo klesá už štvrtý mesiac v rade.

„Aktuálne slovenský priemysel nezápasí ani tak s nedostatočným dopytom ako skôr s ponukovou krízou. Jeho rast v súčasnosti narúšajú najmä problémy s dodávkami komponentov v kľúčovom automobilovom priemysle.“ konštatuje analytik.

Analytik Ľubomír Koršňák
Zdroj: Tony Štefunko
Analytik Ľubomír Koršňák

„Naopak, priemysel ťahajú nahor najmä strojári a hutníci. Úzke hrdlá v subdodávateľských reťazcoch budú ovplyvňovať popandemické oživenie slovenského priemyslu aj v nasledujúcich mesiacoch a odznievať budú najskôr až v priebehu budúceho roka,“ myslí si.

Neznamená to podľa neho nevyhnutne, že nízku augustovú úroveň produkcie slovenských automobiliek bude vidno konštantne aj v nasledujúcich mesiacoch. Ako pravdepodobnejší sa javí skôr scenár zvýšenej volatility produkcie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa