Hospodárstvo totiž v súčasnosti ťahá výroba motorových vozidiel a televíznych prijímačov. Televízory sa dokonca stali najlepšie sa presadzujúcim vývozným artiklom krajiny v EÚ – takmer každý piaty dovezený kus v únii pochádzal vlani zo Slovenska.

Odvetvie kvitne

Celý elektrotechnický priemysel na Slovensku zažíval v roku 2014 výrazný rast. V porovnaní s predchádzajúcim rokom jeho tržby aj pridaná hodnota poskočili o sedem percent, počet zamestnancov a zisk po zdanení stúpli dokonca o desatinu. Odvetvie je dnes v lepšej kondícii ako v predkrízovom roku 2008.

„Pomohlo mu oživenie ekonomiky v Nemecku i na západných trhoch, stúpal počet zákaziek v oblasti autoelektroniky aj spotrebnej elektroniky,“ hovorí generálny sekretár Združenia elektrotechnického priemyslu Andrej Lasz. Firmy, ktoré boli na nárast zákaziek pripravené a flexibilne reagovali na oživenie trhu zvýšením kapacít a rozšírením výroby, prijímali podľa neho aj 100 až 150 ľudí. Takmer štvrtina exportu smerovala do Nemecka, ďalšia štvrtina do krajín Vyšehradskej štvorky.

„Nárast v odvetví je dlhodobo kontinuálny. S výnimkou niekoľkých slabších kvartálov pravidelne rastú objednávky, objem výroby aj export,“ dodáva predseda elektrotechnickej sekcie Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Jaroslav Juriga.

Záplava televízorov

Elektrotechnika je z pohľadu tržieb štvrtým najväčším odvetvím slovenského priemyslu. Jej pilierom je výroba televízorov, ktoré sú podľa analýzy Inštitútu finančnej politiky najlepšie sa presadzujúcim slovenským exportným artiklom v Európskej únii. V Rakúsku, Chorvátsku, Poľsku a Rumunsku pochádza každý tretí a v Lotyšsku dokonca takmer každý druhý dovezený televízor zo Slovenska.

Tejto výrobe kraľujú tri firmy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa